След 2 месеца извънредно положение пещерата Бачо Киро посреща посетители от утре. Учени доказаха, че оттам е тръгнал първият човек в Европа.
Първите хора са тръгнали от пещерата "Бачо Киро
Тя е първата благоустроена пещера в България от дряновските туристи още през 1937 година, тя е една от основните туристически забележителности в района на община Дряново. Там от 70-те години на миналия век има образувани два маршрута за туристи.
Неслучайно тя е обект от национално значение, коментира пред БНТ зам.-кметът по култура в община Дряново Николай Карагьозов.
По думите му интересът към пещерата е от 70-те години на миналия век, коато полски екипи са започнали изследвания. Сега от 2015г. разкопките се подновили от екипа на френския палеонтолог проф. Жан-Жак Юблен от Института за еволюционна антропология „Макс Планк“ в Лайпциг.
Според главният екскурзовод на пещерата това е видимо. "Личи си, че са съжителствали заедно в пещерата. Генетично са се смесили, обменяли са бит.", разказа той.
Най-добре проучена от археолозите е първата зала на пещерата – "Преддверието". В нея са отдавна са открити сечива на труда и следи от интензивно човешко обитаване, които датират от средния (70 000 – 50 000 г. пр. Хр.) и късния (45 000 до 20 000 г. пр. Хр.) палеолит.
Пещерата е образувана от водите на река Андъка. Открити са следи от човешка култура и кости от домашни и диви животни. Намерен е и скелет на мечка с височина 3 m.
Интересни за са карстовите образувания в пещерата, наподобяващи риби, змии, хора, Богородица и младенеца, мечка и много други.
Една от туристическите атракции е "Чистилището" – нисък, трудно проходим коридор с размери 60х40 cm, за който казват, че може да бъде преминат само от праведен човек.
Пещерата Бачо Киро е сред Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз под номер 22. През 1962 г. е обявена за природна забележителност.