Правителството прие постановление за създаване на Институт за анализи и прогнози към Министерството на финансите и за приемане на неговия устройствен правилник, съобщиха от правителствения пресцентър.
Причината за създаването му е установената липса в системата на МФ на изградена специализирана административна структура, която да изпълнява функции на единен център за изготвяне на стратегически микро- и макроикономически анализи по различни тематични направления, както и за разработване на прогнози, математически и статистически модели с приложна и практическа насоченост.
Институтът ще се ръководи и представлява от директор, който ще е второстепенен разпоредител с бюджет по бюджета на Министерството на финансите и ще се назначава и освобождава от министъра на финансите - в момента това е Асен Василев.
Сред основните функции на института ще бъдат изготвяне на анализи по тематични направления, включително фискална политика, стопанска конюнктура, пазар на труда и др. Също така институтът ще работи за изграждане и подобряване на модели за анализ и прогнозиране на икономическото развитие на страната, за оптимизиране на използваните ресурси, вкл. финансови, от бенефициентите на публични средства.
Той ще участва и в съставянето и актуализирането на средносрочната бюджетна прогноза, в разработването на прогнози за развитието на основни микро- и макроикономически показатели за макроикономическата рамка на държавния бюджет, както и за аналитично обезпечаване на процеса по изготвянето и актуализирането на кредитния рейтинг на страната.
Обезпечаването на числеността на персонала на института ще стане за сметка на щатни бройки на министерството и предполага едновременното извършване на съответни промени и в Устройствения правилник на Министерството на финансите. В изпълнение на управленските цели и извършен преглед на дейността на министерството в Устройствения правилник на МФ са предвидени промени, основно насочени към оптимизиране на структурата и числеността на персонала на министерството с цел постигане на по-голяма ефективност при изпълнение на функциите на административните звена.
В резултат на всички структурни и функционални промени, без да се отчита преминаването на функции със съответните щатни бройки във и извън Министерството на финансите, се предвижда да бъдат реално съкратени 25 щатни бройки, което при настояща численост на персонала от 573 щатни бройки представлява оптимизация от приблизително 4,5%.
Допълнително ще бъдат съкратени още 8 щатни бройки в дирекция „Централно координационно звено“ при преминаването на дейността ѝ от администрацията на Министерския съвет в Министерството на финансите.
ОЩЕ: Василев: Бюджетът не затяга коланите. Депутатите да решат дали да вдигат заплати избирателно