Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министерството на финансите отчете увеличени данъчни приходи

03 април 2024, 14:24 часа • 1336 прочитания

Касовите постъпления през януари се увеличиха със 7,6 на сто спрямо януари 2023 г. Това се дължи на по-високите данъчни приходи, които нараснаха с 11,9 на сто, се посочва в Месечния обзор на българската икономика, изготвен от дирекция "Европейски въпроси и икономически анализи" на Министерството на финансите (МФ).

Още: НАП се похвали с рекорд на събраните просрочени задължения

Най-значителен принос за увеличението имат приходите от косвени данъци, които нараснаха с 22,3 на сто, главно поради големия ръст на внесените акцизи – 78,6 на сто, в резултат на значителните количества тютюневи изделия, освободени за потребление през декември 2023 г. (периодът на облагане), преди влизането в сила на по-високите ставки на акцизите от януари 2024 г. Приходите от социалните осигуровки и подоходните данъци също регистрираха двуцифрени растежи, съответно от 13,4 на сто и 18,1 на сто.

Общите разходи се увеличиха с 9,5 на сто поради по-високите социални разходи и плащания за персонал, докато субсидиите, капиталовите разходи и вноската в бюджета на ЕС намаляха. Държавният дълг (вкл. държавно гарантирания) възлезе на 20,5 на сто от прогнозния БВП. Съотношението на фискалния резерв към прогнозния БВП бе 6,7 на сто.

Още: Ипотечните кредити растат с двуцифрен процент

Кредити

Кредитът за частния сектор се ускори леко през януари, отбелязвайки ръст от 12,3 на сто на годишна база, при 12 на сто в края на 2023 г. Кредитите за домакинствата бяха основният фактор за по-бързото нарастване на частния кредит, пише в анализа. Тези кредити отчетоха ръст от 16,3 на сто (15,9 на сто в края на декември), при по-високи темпове на растеж както на потребителските, така и на жилищните кредити. Потребителските кредити се увеличиха с 12,6 на сто на годишна база в края на януари, при 12,3 на сто месец по-рано. Жилищните кредити достигнаха нов най-висок ръст от 21 на сто в сравнение с 20,5 на сто, отчетени в края на декември, и подкрепени от все още рекордно ниските лихвени проценти, отчитат експертите.

Среднопретеглените лихвени проценти по корпоративни и потребителски кредити се понижиха през януари – с 53 и 95 базисни точки (б.т.) съответно до 4,58 на сто и 8,61 на сто. Средната цена на жилищните кредити остана без промяна на ниво 2,59 на сто. Среднопретеглената възвръщаемост на срочните депозити за нефинансови предприятия и домакинства се увеличи с 4 б.т. до 2,32 на сто.

През четвъртото тримесечие на 2023 г. БВП нарасна с 1,8 на сто на годишна база с положителен принос от нетния износ. За цялата 2023 г. растежът на икономиката също бе 1,8 на сто.

През последното тримесечие на годината износът на стоки и услуги намаля с 1,9 на сто спрямо година по-рано, но спадът му бе изпреварен от този на вноса, който достигна 4,3 на сто. Потреблението на домакинствата продължи да нараства, макар и с по-бавни темпове в сравнение с предходните тримесечия, като растежът му бе 3,2 на сто на годишна база.

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес