Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министерство на финансите не одобри поръчките на аукцион за набиране на нов дълг

26 октомври 2022, 12:42 часа • 2643 прочитания

Министерство на финансите не одобри заявените поръчки по време на аукцион за набиране на нов държавен дълг, проведен в началото на тази седмица, съобщават от финансовото ведомство.

На 24 октомври 2022 г. Министерството на финансите проведе аукцион за продажба на държавни ценни книжа (ДЦК) с падеж 27.07.2026 година в обем от 200 млн. лева. Общият размер на подадените поръчки достигна 287,238 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1.44, пише в съобщението.

„Министерството на финансите не одобри заявените поръчки, отчитайки целта за финансиране на бюджета при оптимална възможна цена и поисканата от страна на участниците доходност.”, посочват от финансовото министерство.

„До участие в аукциона бяха допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 287 238 000 лв., в т.ч. несъстезателни поръчки със съвкупна номинална стойност 77 870 000 лв. Постигнатият коефициент на покритие е 1.44. Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки е 88.43 лв. на 100 лв. номинал.”, става ясно от съобщение на сайта на Българската народна банка.

Доходността по новия държавен дълг рязко се покачи през последните месеци, което навярно е в основата на отказа на Министерството на финансите да одобри заявените поръчки на последния аукцион.

На предходния аукцион, проведен в началото на миналата седмица, страната ни пласира 5.5-годишни държавни ценни книжа за 180.5 млн. лева при среднопретеглена годишна доходност от 5.65%. За сравнение, постигната доходност по пласирани ДЦК от същата емисия в края на септември бе 4.13% или с 1.52 процентни пункта по-ниска. През миналата 2021 година пък от пет проведени аукциона за 5.5-годишни книжа, четири постигнаха отрицателна доходност, сочи справка в данните на Министерство на финансите.

От началото на годината България пое нов дълг от приблизително 7 млрд. лева, от които 2.6 млрд. лева на вътрешния пазар и около 4.4 млрд. лева (2.25 млрд. евро) на международните пазари.

Максималният размер на новия дълг за тази година е 10.3 млрд. лева. Според разчетите на служебния министър на финансите, през идните години България трябва да тегли дълг от порядъка на 16 млрд. лева на година за да финансира дефицита и бъдещи плащания по държавния дълг.

Според експерти, страната ни трябва да мисли в посока затягане на разходна част в бюджета, тъй като нарушаване на фискалната дисциплина ни отдалечава от влизането в еврозоната и поставя под съмнение възможността за изпълнение на бюджета през идните години.

Още: Държавата пласира дълг за 2.25 млрд. евро на международните пазари

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес