Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кристин Лагард: Бъдещите решения на ЕЦБ за лихвите зависят от три фактора

08 юни 2024, 09:45 часа • 4610 прочитания

Европейската централна банка понижи лихвените проценти за първи път от 2019 г. Причините за това обяснява председателят на финансовата институция Кристин Лагард пред NOVA и посочва какво още е необходимо да се направи, за да се върне инфлацията към нива от 2% в средносрочен план.

„Преди 2 години започнахме да повишаваме лихвените проценти, тъй като инфлацията беше твърде висока. Сега положението се е подобрило. Макар че някои цени още нарастват осезаемо, особено в сектора на услугите, като цяло инфлацията е отбелязала значителен спад. В момента тя е напът да достигне 2% догодина, а това е равнището, към което се стремим в усилието си да поддържаме ценова стабилност“, коментира председателят на ЕЦБ.

По думите ѝ отслабването на инфлацията дава възможност на ЕЦБ да понижи лихвените проценти. „Затова в четвъртък намалихме основния лихвен процент с 0,25 пр.п. от сегашните 4% – нивото му от 9 месеца. Това означава, че за гражданите ще бъде по-евтино да заемат средства, а за фирмите – да вземат кредити за инвестиции“, посочва тя.

ОЩЕ: ЕЦБ взе ключово решение за лихвите

„През юли 2022 г. започнахме да повишаваме лихвените проценти. Това беше част от етап, който експертите наричат „затягане“ на паричната политика. Ако направим аналогия с автомобил, все едно шофьорът натиска педала на спирачката. Повишихме лихвите с най-бързия темп досега – с 4,5 пр.п. за малко над година. Предприехме твърди мерки, защото инфлацията беше нараснала твърде много, достигайки върхова стойност от 10,6% през октомври 2022 г.“, казва Лагард.

Председателят на финансовата институция обяснява, че една от причините за този скок е неоправданото нашествие на Русия в Украйна, доведело до рязко поскъпване на енергоносителите и храните. По думите ѝ освен това за много предприятия се е оказало по-трудно да си набавят необходимото оборудване, суровини и резервни части, а това е задълбочило вече възникнали през пандемията проблеми.

Снимка: iStock

„Имаше обаче и реален риск хората да останат с впечатлението, че високата инфлация е новото нормално. Това би означавало фирмите да я използват като стандарт при определянето на цените, а работниците – при договарянето на заплатите. Тогава високата инфлация щеше да пусне трайни корени в икономиката“, споделя Кирстин Лагард.

„Затова трябваше да направим всичко необходимо, за да предотвратим тази опасност. Наш дълг пред европейските граждани е да поддържаме инфлацията ниска и стабилна. Даваме си сметка за затрудненията, които нарастването на инфлацията и последвалите повишения на лихвените проценти причиниха на някои граждани и предприятия. Цената на кредитите за бизнеса и на ипотеките рязко се повиши. Всичко поскъпваше, но доходите – заплатите и пенсиите – изоставаха, поне първоначално“, добавя тя. 

ОЩЕ: Намаляването на лихвите, след това накъде: 5 въпроса към ЕЦБ

По думите ѝ решителните действия са довели до това, че високата инфлация не се е задържала много дълго. „През септември 2023 г. тя вече беше спаднала до 5,2%, приблизително наполовина на върховата стойност година по-рано. Опасността гражданите да очакват висока инфлация също беше почти отминала“, отбелязва председателят на ЕЦБ.

„Това ни позволи да пристъпим към следващ етап в политиката ни – етап на „задържане“, в който запазвахме лихвите непроменени, без да натискаме по-силно спирачката, но и без да я отпускаме. Бяхме уверени, че лихвените проценти понижават инфлацията, но въпреки това тя още беше достатъчно висока, за да бъде основание за безпокойство. При тези условия щеше да е нецелесъобразно да започнем прекалено рано да понижаваме лихвите“, каза тя.

Снимка: iStock

Сега обаче наблюдаваме напредък по много фронтове. Инфлацията е спаднала до 2,6% – отново наполовина. В момента е напът да достигне 2% по-късно през 2024 г. А паричната ни политика допринася значително за връщането ѝ към целевото равнище. И така, намалявайки лихвените проценти, взехме решение да отслабим рестриктивността на паричната политика“, отбелязва Лагард.

По думите ѝ обаче е далеч това да буде изтласкана инфлацията от икономиката. Това няма да стане съвсем гладко. Нужни са бдителност, решителност и упорство.

Лагард споделя, че затова лихвите ще трябва да останат рестриктивни толкова дълго, колкото е необходимо, за да се осигури трайно ценова стабилност. Иначе казано, „ще трябва още да държим крак на спирачката, макар да не я натискаме толкова силно като преди“. 

ОЩЕ: Кога ще се забави инфлацията: Президентът на ЕЦБ с прогноза

„Бъдещите ни решения за политиката ще зависят от три фактора: дали ще продължим да наблюдаваме своевременно връщане на инфлацията към целевото равнище, дали ще отбележим цялостно отслабване на ценовия натиск в икономиката и дали паричната ни политика ще продължи да овладява инфлацията. Тези фактори ще определят кога ще можем да отпуснем още спирачката“, споделя председателят на ЕЦБ.

„Имаме голям напредък, но борбата ни с инфлацията не е приключила. Като пазител на еврото сме решени да осигурим ниска и стабилна инфлация в полза на всички европейски граждани“.

Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес