Държавата изтегли нов дълг в размер на 500 млн. лева ден след балотажа за президент. Това бе петият пореден аукцион за набиране на дълг в размер на половин милиард лева от 11 октомври насам. Така за по-малко от 2 месеца страната ни пое държавен дълг за 2.5 млрд. лева. От началото на годината общият размер на поетия дълг чрез емитиране на ДЦК набъбна до 3.8 млрд. лева.
Още: Икономист: Това, което се случва, е израз на бюджетен нихилизъм
Още: ЕС може да пренасочи неизползвани за пандемията 93 млрд. евро към отбраната
На последния аукцион, проведен на 22 ноември, Министерство на финансите пласира 7.5-годишни ДЦК, деноминирани в лева, с падеж 24.05.2029 година, съобщават от финансовото ведомство. Постигнатата среднопретеглена годишна доходност възлиза на 0.49%. Общият размер на подадените поръчки достигна 808.75 млн. лева, което съответства на коефициент на покритие от 1.62. От страна на участниците беше отчетен висок интерес, като най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 64.6%, следвани от пенсионните фондове с 23.7%, застрахователните дружества – 7.3%, договорни и гаранционни фондове – 4.3% и инвестиционни посредници – 0.1%.
През настоящата 2021 година България организира 11 аукциона за емитиране на ДЦК, като само при един от тях, проведен в началото на март, поръчките в крайна сметка не бяха записани, сочи справка в данните на Министерство на финансите. Осем от търговете бяха реализирани от началото на септември досега, като набраният дълг чрез тях възлиза на 3 млрд. лева. На четири аукциона през тази година бе постигната отрицателна доходност, но за последно лихвата беше минусова на 11 октомври.
Така на последните четири аукциона държавата не успява да пласира ДЦК при отрицателна доходност. Най-високата лихва през тази година е по 10.5-годишни ДЦК за 500 млн. лева, пласирани на 25 октомври при доходност от 0.53%. В същото време най-ниска лихва (-0.17%) бе постигната на аукцион от 22 февруари за 5-годишни ДЦК за 200 млн. лева
Още: Надзорният съвет на НОИ гласува пенсиите да се увеличат по Швейцарското правило
Още: Управителят на БНБ ще подпише искането за извънреден конвергентен доклад за еврото
Според Закона за държавния бюджет за 2021 година, страната ни може да поеме нов дълг за максимум 4.5 млрд. лева. Към края на септември, държавният дълг възлиза на 30.117 млрд. лева, сочат данните на Министерство на финансите. В Закона за държавния бюджет е записано още, че максималният размер на държавния дълг към края на 2021 г. не може да надвишава 31.9 млрд. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономисти: За да не се пипат парите на МВР и МО, се жертват пенсиите
Още: Бюджет 2025: Планът за пенсиите, майчинските, заплатите