Нов дълг в размер на 500 млн. лева бе пласиран успешно ден след изборите, като постигнатата доходност възлиза на 0.13%, става ясно от съобщение на Министерство на финансите.
Още: Икономист: Това, което се случва, е израз на бюджетен нихилизъм
Още: ЕС може да пренасочи неизползвани за пандемията 93 млрд. евро към отбраната
Новата емисия 3.5-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирана в лева, е с падеж 17.05.2025 година. Общият размер на подадените поръчки по време на днешния аукцион достигна 983.96 млн. лева, което съответства на коефициент на покритие от 1.97.
От страна на участниците беше отчетен висок интерес, като най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 73.3%, следвани от пенсионните фондове с 12.3%, застрахователните дружества – 9.4%, договорни и гаранционни фондове – 4% и други инвеститори – 1%.
Така за по-малко от два месеца България емитира ДЦК за 2 млрд. лева. Общият дълг набран чрез пласиране на държавни ценни книжа достига 3.3 млрд. лева от началото на тази година.
Още: Надзорният съвет на НОИ гласува пенсиите да се увеличат по Швейцарското правило
Още: Управителят на БНБ ще подпише искането за извънреден конвергентен доклад за еврото
Според Закона за държавния бюджет за 2021 година, страната ни може да поеме нов дълг за максимум 4.5 млрд. лева. Към края на септември, държавният дълг възлиза на 30.117 млрд. лева, сочат данните на Министерство на финансите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономисти: За да не се пипат парите на МВР и МО, се жертват пенсиите
Още: Бюджет 2025: Планът за пенсиите, майчинските, заплатите
В Закона за държавния бюджет е записано още, че максималният размер на държавния дълг към края на 2021 г. не може да надвишава 31.9 млрд. лева. Тъй като размерът на дълга се променя динамично, поради погасяване на стари задължения, засега не е ясно дали този праг е прескочен. Това провокира някои икономисти да предположат, че бюджетът за тази година трябва да бъде актуализиран за втори път за да се отговори на изискването за максимален размер.
Служебният финансов мининстър Валери Белчев коментира през миналата седмица за какво отиват парите от новия дълг.
„Една част отиват за връщане на стари заеми, вземани от предишни правителства, друга част служи за планирани разходи, трета за разходи свързани с кризата. Например с тези пари се финансират парите за пенсии, въпросните 120 лева, през тези пари се планира в Държавен фонд „Земеделие“ да влязат средства към животновъдите. През тези пари се финансира проекта за защита на границата срещу мигрантския натиск, през тези пари се финансират също мерки срещу COVID-19 - давам пример, 10 млн. днес отпуснахме за кислород. Смятам ще се съгласите, че това е важно за бониците. Финансират се маски, санитарни материали вакснини.“, обясни Белчев пред bTV. Финансовият министър посочи, че бюджетната рамка за следващата година е готова.
Още: Еврото опитва да пробие психологическа граница спрямо долара
Още: Министерство на финансите представи проекта на Бюджет 2025