От мига, в който депутатите задължиха банките да не товарят с такси сметки, по които гражданите получават пенсии, заплати, помощи и стипендии, прилагането на нововъведението предизвиква въпроси, объркване и разнообразни тълкувания, пише в. "Сега".
ОЩЕ: Какви са правилата да се ползва сметки без банкови такси?
В резултат на неясно и оскъдно разписаните законови текстове вече втора седмица всяка банка прилага задължението различно, следвайки свои правила. Парадоксално изпълнителната власт не само не улеснява, но дори още повече затруднява банките и техните клиенти, които искат да се възползват от "безплатната" сметка за основни платежни операции - като дава противоречиви "пояснения" и вместо да формулира ясни указания, праща "позиции" до медиите.
Депутатите гласуваха, че всеки български гражданин има право на една специална банкова сметка, по която да получава редовните си месечни доходи и да се разпорежда с тях, без да плаща никакви такси. Става дума само за заплати, пенсии, социални помощи и стипендии и само за основни операции с тях - теглене и внасяне на суми, плащане на сметки и други подобни всекидневни неща.
По принцип България като член на ЕС трябва да осигури на всеки свой гражданин възможостта да ползва банкова сметка с ниски такси - т. нар. платежна сметка за основни операции (ПСОО). ПСОО бе въведена преди няколко години, но сега парламентът прие нейна разновидност - с нулеви такси, която от 1 септември банките трябва да предлагат на своите клиенти, ако са налице определени условия. Дни по-рано - на 23 август, вместо ясни и подробни указания Министерството на финансите публикува на сайта си "съобщение" за новия вид сметка, от което се разбра, че критериите са толкова рестриктивни, че малцина ще могат да се възползват:
"Условие за използването на платежна сметка за основни операции е лицето да няма открита друга платежна сметка в банка, чрез която да може да използва посочените платежни услуги", посочва МФ. С други думи - безплатно е само ако човек няма друга сметка, по която може да прави обичайните операции - теглене, внасяне, плащане.
И банките така и действат - ако клиентът вече има друга разплащателна сметка, любезно му предлагат да я закрие и да си отвори нова, ако иска да не плаща такси. Закриването на старата сметка се таксува, а за откриването на новата някои банки не искат такса, но други взимат, защото тълкуват, че самото отваряне на сметката не е освободено от такси.
ОЩЕ: Без банкови такси за основни разплащателни сметки, решиха депутатите
Ново 20
Междувременно държавните институции внесоха ново объркване в правилата. На 9 септември Нова тв излъчи репортаж, в който огласи "ревизирано" становище на Министерството на финансите по темата:
"Дадено лице има право само на една платежна сметка за основни операции, като в същото време може да разполага с една различна, платежна сметка в същата или друга банка."
От което излиза, че банките не трябва да карат хората да си закриват съществуваща обикновена платежна сметка, ако искат да си открият още една, без такси.
В очакване
От миналия месец Министерството на финансите уверява, че прилагането на безплатната сметка "ще се прецизира" с приемане на промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, които в момента са обявени са обществено обсъждане".
От Асоциацията на банките са информирани за това и с нетърпение чакат "прецизирането". Но "Сега" се запозна с проекта за промени на закона за платежните услуги. Той третира други теми, в него няма нищо конкретно за ПСОО. Очевидно допълнителните текстове за "безплатната сметка" още не са написани.