Bank of England понижи основната лихва с още 25 базисни пункта до 4,75% с оглед на "продължаващия процес на дезинфлация".
Второ понижение
Това е второ понижение на лихвата с по 25 базисни пункта, след като централната банка на Великобритания стартира цикъл на разхлабване на паричната и лихвена политика на заседанието си на 8-и август, а на срещата през септември лихвата беше запазена непроменена.
Още: След два месеца застой: Британската икономика отбеляза растеж през август
Комитетът по паричната политика на банката гласува с 8 на 1 гласа в подкрепа на днешното решение. Пазарите очакваха двама от членовете му да не подкрепят новото намаление на лихвите ставки.
Решението беше в съответствие с доказателствата за забавяне на ценовия растеж в икономиката на Обединеното кралство, като инфлацията през септември спадна до 1,7% - най-ниско ниво от повече от три години насам, но АЦ очаква тя временно да се повиши към 2,5% в края на годината. Освен това, инфлацията в услугите, която отразява основния ръст на цените, който има тенденция да бъде по-стабилен понастоящем, спадна до двегодишно дъно от 4,9%, но все още остава като цяло повишена.
Въпреки че инфлацията продължава да се забавя в средносрочен план, Bank of England очаква експанзионистичният бюджет, представен от управляващата Лейбъристка партия, да повиши временно инфлацията с 0,5 процентни пункта по отношения на нейния връх, като това представлява известно увеличаване на инфлационните очаквания на централната банка спрямо тези от предишното заседание през септември. Банката сега предвижда инфлацията в края на 2026 г. да бъде 2,2%.
"Има продължителен напредък в намаляването на инфлацията, но вътрешният инфлационен натиск отшумява по-бавно. Динамиката на заплащане и ценообразуване продължава да се нормализира след отшумяването на глобалните шокове. Трябва да сме сигурни, че инфлацията остава близо до целевото ниво от 2%", отбеляза след края на заседанието Bank of England и добави, че "не може да намали лихвените ставки твърде бързо или твърде много".
Още: Bank of England сбъркала икономически прогнози заради остарял софтуер