Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Арменските банки повече няма да приемат руските разплащателни карти "Мир"

29 март 2024, 16:41 часа • 3367 прочитания

Арменските банки обявиха днес, че повече няма да приемат руските разплащателни карти „Мир“ заради западните санкции, наложени на Москва от началото на войната в Украйна, предаде БТА, като цитира Франс прес.

Мярката ще влезе в сила от събота, 30 март и идва след подобно решение на мобилната разплащателна система Samsung Pay от тази седмица.

Тя се вписва в контекста на все по-голямото напрежение между Армения и Русия, чийто традиционен съюз изглежда все по-неустойчив.

ОЩЕ: Арменските банки казват "сбогом" на руските карти "Мир"

През септември 2022 г. Министерството на финансите на САЩ заплаши чуждестранните банки с вторични санкции, ако приемат трансакции с руската система „Мир“.

Премиерът на Армения Никол Пашинян

Снимка: Kremlin.ru

Разработени от 2015 г. заради първите западни санкции след анексирането на Крим от Русия предходната година, картите „Мир“ дават възможност на руснаците да извършват плащания и да теглят пари в някои чужди страни.

В края на февруари американското финансово министерство санкционира тази разплащателна система, която помагаше на Русия да „избегне санкциите“.

Съюзът на арменските банки обяви, че търговските банки в страната „ще спрат да приемат картите „Мир“ от събота заради рискове от вторични санкции“.

ОЩЕ: След удара от Китай: И турските банки спират да работят с Русия заради САЩ

Изключение ще се прави за издадените от арменския филиал на държавно контролираната руска банка ВТБ.

След налагането на драстичните западни санкции в началото на войната в Украйна арменските банки са получили поток парични средства от Русия и печалбата им е нараснала тройно.

Снимка: iStock

Хиляди руснаци също са намерили убежище в тази кавказка страна, за да избегнат репресии или перспективата за военна мобилизация.

Армения, бивша съветска република, е близка в исторически план с Русия, но започна да се отдалечава от 2020 г., припомня АФП. Отношенията между двете страни се влошиха допълнително миналата година, когато Азербайджан си възвърна военния контрол върху анклава Нагорни Карабах, където до този момент живееха арменски сепаратисти.

ОЩЕ: Готов е законът, с който ЕС ще праща пари от замразени руски активи на Украйна

Ереван обвинява Москва, че го е изоставила срещу азербайджанската заплаха и не е направила нищо, за да попречи на офанзивата в Нагорни Карабах.

Оттогава Армения предприе стъпки към Запада, пренебрегвайки например военен съюз, който я обвързваше с Русия или присъединявайки се към Международния наказателен съд за голямо недоволство на Москва.


Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес