Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Война за Гибралтар?

04 април 2017, 09:23 часа • 3194 прочитания

Великобритания и Испания вече от столетия спорят за една скала в южния край на Пиренейския полуостров. След решението на британците да напуснат ЕС караницата за Гибралтар избухна с нова сила. Заговори се дори за война.

Броени дни след като Лондон задейства процедурата за излизане на Великобритания от ЕС, вече се развихря истински скандал около бъдещето на Гибралтар. Тази британска отвъдморска територия, която се намира в южната част на Испания, и занапред ще се ползва с пълната подкрепа на британското правителство, увери министър-председателката Тереза Мей. Заедно с Гибралтар, Великобритания ще се бори за възможно "най-добрия резултат" при преговорите за излизане от ЕС, заяви Мей в телефонен разговор с премиера на анклава Фабиан Пикардо, като в същото време размаха пръст към Мадрид. Няма да допуснем против волята на гражданите си Гибралтар да мине под контрола на друга държава, каза Мей, визирайки териториалните претенции на Испания. В няколко интервюта Пикардо сподели убеждението си, че Великобритания ще се бори за Гибралтар.

"Мей е готова да тръгне на война"

Гибралтарският полуостров е разположен в пролива между Средиземно море и Атлантическия океан. С мирния договор от Утрехт през 1713 година Испания предаде Гибралтар на Великобритания, но Мадрид открай време иска да си върне тази територия. До момента ЕС служеше като буфер между претенциите на двете държави. Сега обаче Тереза Мей е готова да тръгне на война за Гибралтар, заяви Майкъл Хауърд, бившият лидер на британските консерватори. Емили Торнбъри от опозиционната Лейбъристка партия предупреди в тази връзка, че подобни коментари само нажежават атмосферата. А третата най-голяма партия, либералите, излезе със становището, че няма резон само няколко дни след старта на процедурата за излизане от ЕС вече да се говори за война.

В преговорите за уреждането на Брекзита испанското правителство ще получи правото на вето по всички въпроси, засягащи Гибралтар, пише в проекта на ЕС за основните позиции в този диалог. Правителствата в Лондон и в Гирбалтар остро атакуваха проектодокумента, докато Мадрид остана много доволен.

Гибралтар не бива да се превръща нито в залог, нито в жертва при излизането на Великобритания от ЕС, заяви Пикардо в интервю за британския новинарски канал Скай Нюз. И предупреди, че проектът на европейците позволявал на Испания да „дискриминира британците” в Гибралтар и да осъществява собствените си цели. Британският външен министър Борис Джонсън също обеща по Туитър пълна подкрепа за Гибралтар.

Испанският министър на външните работи Алфонсо Дастис заяви на свой ред, че страната му не възнамерява да затвори границата към Гибралтар след излизането на Великобритания от ЕС. „Всички онези испанци, които работят в Гибралтар, но живеят другаде, трябва и занапред да имат тази възможност”, каза министърът.

Във вече споменатия проект за воденето на преговорите дословно се казва: „Когато Обединеното кралство напусне Евросъюза, нито едно споразумение между ЕС и Великобритания не може да се прилага на територията на Гибралтар без консенсус между Кралство Испания и Обединеното кралство”. Този проект тепърва ще се обсъжда. За 29 април е насрочена извънредна среща на високо равнище, на която държавите от ЕС (без Великобритания) ще обсъждат проекта за воденето на преговорите.

96% от гибралтарците са за оставане в ЕС

Близо 10 милиона туристи посещават годишно Гибралтар, известен още като „Скалата на маймуните”. В анклава живеят около 32 000 души, а ниските данъци привличат много финансови институции, застрахователни компании и организатори на онлайн хазартни игри. На референдума през 2002 година 99% от жителите на Гибралтар гласуваха за оставане в Обединеното кралство. На референдума за Брекзит обаче 96% от гибралтарците гласуваха против излизането от ЕС.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес