Първо се разпадна управляващата коалиция, а след това и премиерът подаде оставка. Въпреки продължаващите боеве срещу сепаратистите, украинският президент Петро Порошенко не се отказва от борбата за още повече власт.
"Нож в гърба", "Политическа война", "Хаос в държавната администрация". Фракцията на партията "Баткивщина", която е най-голямата в украинския парламент, реагира пределно остро на последните политически сътресения в страната. В четвъртък сформираната през февруари коалиция се разпадна само пет месеца, след като пое властта.
Нови избори през октомври
Кризата бе предизвикана от решението на две фракции да напуснат коалицията: партията УДАР на киевския кмет и световен шампион по бокс Виталий Кличко и дяснопопулистката партия "Свобода". От коалицията излязоха и още 30 депутати, включително деветима от "Баткивщина". Преди това парламентът отказа да гласува предложените съкращения в бюджета. В такъв случай от 1 август няма да има пари за армията, която се бори срещу проруските сеператисти в Източна Украйна, заяви финансовият министър Олександър Шлапак. В резултат премиерът Яценюк обяви още същия ден, че подава оставка.
Тя обаче засега не е гласувана от депутатите. А междувременно стана известно, че Яценюк е назначил вицепремиера Владимир Гройсман за временно изпълняващ длъжността глава на кабинета.
На този фон Украйна се подготвя за предсрочни парламентарани избори, които най-вероятно ще се състоят на 26 октомври.
Изненада всъщност няма
Събитията от последните дни всъщност бяха очаквани от повечето украински граждани. В последните седмици призивите за нови избори зачестиха все повече, опозиционното движение още от зимата настоява за "нов старт" в украинската политика. От края на май Украйна има нов президент в лицето на Петро Порошенко, но парламентът, избран през 2012, е старият. И много украинци смятат, че се е дискредитирал по време на протестите. Хората не са забравили гласуваните през януари закони, насочени към ограничение на гражданските права.
По време на предизборната си кампания и Порошенко обеща нови избори, които несъмнено биха му помогнали в преследването на собствените му интереси. Според конституцията Украйна е парламентарна демокрация и премиерът има повече власт от президента. Порошенко бе принуден да сътрудничи с Арсений Яценюк, т.е. индиректно с най-силния си политически противник - бившата министър-председателка Юлия Тимошенко, в чиято партия членува Яценюк. Председателят на парламента Олександър Турчинов също е близък политически съратник на Тимошенко. Порошенко пък няма своя партия в парламента - разчита единствено на съюза с УДАР, която обаче има два пъти по-малко представители в парламента от "Баткивщина".
Порошенко иска повече власт
В този смисъл борбата за власт между Порошенко и Яценюк бе предварително програмирана. Правителството на Яценюк, което се определяше като "камикадзе" с оглед на проблемите, се задържа доста по-дълго на власт, отколкото предполагаха някои. Благодарение на западните милиарди Арсений Яценюк успя да установи известна стабилност: пенсиите и заплатите се изплащаха, инфлацията бе задържана в поносимите граници от 3,8 процента. А украинската армия отбеляза някои успехи в боевете със сепаратистите.
Германският публицист Винфрид Шнайдер-Детерс е на мнението, че Порошенко иска предсрочни парламентарни избори, за да заздрави собствената си парламентарна база. Експертът по въпросите на Украйна смята, че трябва да бъдат проведени нови избори, дори процедурата около тях да има странен привкус. "Начинът, по-който президентът Порошенко остави "своята" партия УДАР да действа, беше коварен", казва Шнайдер-Детерс.
Украинският президент може само да извлече дивиденти от новите избори. Неговата партия "Солидарност", която съществува по-скоро само на хартия, минава за един от фаворитите. "Партията на Порошенко ще бъде големият победител", прогнозира пред Дойче веле и киевският политолог Ярослав Макитра.
Споразумението с ЕС се бави
Властовите игри обаче носят и известен риск. Влиятелният киевски публицист Виталий Портников говори за "политическо престъпление", щом "във военно време се цели отслабване на премиера". Това застрашава не само мисията на армията в Източна Украйна, но и ратифицирането на споразумението за асоцииране с ЕС, казва Портников. Именно заради това споразумение миналата зима по улиците излязоха стотици хиляди украинци, подчертава публицистът, визирайки въстанието на Майдан. "Ако Украйна не ратифицира бързо споразумението, ще бъде губеща страна", посочва още Портников.
А и около разпределението на властта в новия парламент за момента няма никаква яснота. Въпреки че популярността на Юлия Тимошенко намаля, наблюдателите не изключват и победоносното ѝ завръщане. В такъв случай борбата за власт между Юлия Тимошенко и Петро Порошенко ще продължи и само ще навреди на Украйна.
Покерът на Порошенко
26 юли 2014, 10:08 часа • 68404 прочитания
Евгения Чаушева
Отговорен редактор