От какво умират най-много хора в света? Не от тютюнопушене, СПИН, туберкулоза и малария, нито от автомобилни катастрофи. Отговорът е: от замърсената околна среда, в която живеят.
Замърсяването на околната среда е онова, което причинява преждевременната смърт на повече хора, отколкото класическите болести и всички войни и насилия по света, взети заедно. Най-засегнати от това явление са най-бедните.
Климатични явления от рода на урагани, бури, адски жеги и студове, наводнения, суши и замърсяване на въздуха ежегодно стават причина за смъртта на милиони хора. Реномираното медицинско списание "The Lancet" наскоро посочи, че ежегодно девет милиона души умират вследствие на болести, причинени от замърсяването на въздуха. Това са повече смъртни случаи, отколкото тези, които са причинени от СПИН, туберкулоза и малария, взети заедно. И това е тревожен факт, който не бива да пренебрегваме, казва Дейвид Пънчиън от Националната здравна служба на Великобритания.
Хората в сферата на здравеопазването, както и обменът на здравни информации в обществото допринесоха за решаването на някои сериозни проблеми, свързани предимно с тютюнопушенето, епидемията от СПИН и сърдечносъдовите заболявания. Наш шанс и наша отговорност е да поемем водеща роля в това отношение и занапред и да посочим здравните последици от климатичните промени, казва Пънчиън.
Какво вреди на климата?
Не бива да забравяме, че секторът на здравеопазването също излъчва вредни емисии и допринася за замърсяването на въздуха. Когато лекуваме болните и се грижим за възрастните и немощни хора, нашите болници и старчески домове използват огромни количества енергия и ресурси - по цял свят. В САЩ секторът на здравеопазването е отговорен за 8% от всички вредни емисии.
Британската здравна система вече редуцира между 2007 и 2015 г. близо 11% от вредните си емисии, казва Дейвид Пънчиън и добавя: „Така ние доказваме, че промяната е възможна и тя не само е в интерес на човешкото здраве и добрия климат, но ни спестява и значителни разходи".
А фактите наистина са тревожни: всяка шеста преждевременна смърт в света през 2015-та, според учените, се е дължала на заболявания, предизвикани от замърсяването на околната среда. Нито епидемиите от СПИН, туберкулоза и малария, нито автомобилните катастрофи са толкова убийствени.
Най-бедните страни са най-застрашени
На най-високи рискове от преждевременна смърт са изложени хората в Азия и Африка, а Индия е страната на траурните рекорди: всяка четвърта преждевременна смърт през 2015-та (2,5 млн. души) там се е дължала на замърсяването на околната среда. На второ място следва Китай с над 1,8 млн. смъртни случая. Не е изненадващо, че един определен обществен слой страда най.много от замърсяването на околната среда – най-бедните.
92% от смъртните случаи, причинени от този фактор, са от развиващите се страни с най-ниски доходи на населението. И в заможните западни общества, където замърсяването на околната среда не е така драматично, както в Третия свят, на най-неблагоприятни въздействия са изложени пак най-бедните.
Връзката между замърсяването на околната среда и бедността е съвсем очевидна, казва експертът на Световната банка Ернесто Санчес-Триана „Ако успеем да контролираме процесите на замърсяването, ще можем по-добре да се справим и с редица други проблеми като например недостигът на храни.
Източник: Дойче веле