Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво става в Белия дом?

30 март 2017, 09:06 часа • 1423 прочитания

Тръмп превърна своя зет Джаред Къшнър в една от най-могъщите фигури в Белия дом. Не е ли това чиста проба шуробаджанащина, каквато иначе познаваме само от т.нар. бананови републики? И каква е истинската роля на Къшнър?

Когато в някоя от т.нар. бананови републики местният автократ назначи свой роднина на важен правителствен пост, на Запад с право говорят за шуробаджанащина. Разширявайки допълнително и бездруго неясната роля, която играе в Белия дом неговият зет Джаред Къшнър, американският президент Доналд Тръмп постъпва де факто по същия начин. Затова нека го кажем в прав текст: и той практикува шуробаджанащина.

Крайно обезпокоително

Трябва да признаем и друго: Къшнър има славата на интелигентен и способен бизнесмен, който - съдейки по онова, което знаем за него - е преуспял в същия бранш, в който се е издигнал и тъстът му: сделките с недвижими имоти. Важно е също така да подчертаем, че досега Къшнър не е получавал пари за дейността си като съветник в Белия дом. Това навярно ще важи и за новата му длъжност като шеф на работна група, натоварена със задачата да реформира работата на правителството.

Но фактът, че двама членове на семейството на Тръмп - дъщеря му и зет му - са вече сред най-влиятелните президентски съветници в Белия дом, сам по себе си е крайно обезпокоителен. В предишни медийни съобщения се твърдеше, че Къшнър смята да се откаже от ръководството на фирмата си. Засега обаче това очевидно още не се е случило. А ако има конфликт на интереси?

Не по-малко проблематичен е и фактът, че Къшнър, също като тъст си, не разполага с никакъв опит в политиката или в публичната администрация. А именно наличието на такъв опит е предпоставка за успех при изпълнението на тази наистина трудна задача - да се реформира из основи работата на правителството. На всичко отгоре Тръмп възложи на Къшнър още от самото начало редица задачи, за чието решаване обикновено са необходими десетки висококвалифицирани специалисти - така например Къшнър отговаря за мирния процес в Близкия изток и за международните търговски споразумения.

Всичко това не вещае нищо добро

Трудно е да си представим как един човек, дори да е толкова умен и способен, колкото Къшнър, би могъл да се справи с подобна необятна сфера от задължения. Да, Къшнър очевидно възнамерява да привика в Белия дом свои доверени хора от бившето си обкръжение в Ню Йорк, но въпреки това съмненията си остават.

А може пък да се окаже, че реформата на правителствената работа изобщо не е същинската задача на Къшнър и сие, наричани под сурдинка "отряд за специални операции". Подобни спецотряди обикновено се изпращат там, където има нужда от бързо овладяване на някоя опасна ситуация - ако се налага, и с насилие. Означава ли това, че ролята на Къшнър и неговия отряд е не да реформират, а по-скоро да рушат? Във всеки случай това добре би подхождало на досегашното поведение на Тръмп като президент, а и на визията на влиятелния президентски съветник Стив Банън, който публично заяви, че иска да разчисти из основи - най-вече в правителствената администрация. Казано накратко: всичко това не вещае нищо добро.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес