Близо един милион случаи на рак в цяла Европа са пропуснати да бъдат идентифицирани поради COVID-19. Това показва ново проучване, цитирано от БГНЕС.
Според данни, публикувани от Европейската организация за борба с рака, диагнозите не са поставени поради пандемията и наложените ограничения, съобщава Евронюз. Председателят на ECO д-р Мати Аапро подчертава, че констатациите поставят вниманието върху въздействието на COVID-19 върху рака.
"Отчаяно се нуждаем от спешни мерки на най-високото ниво на европейската политика за справяне с изоставането в борбата с рака, за възстановяване на доверието в раковите служби и за справяне с недостига на работна сила/доставки", каза Аапро.
Според проучването до 1 на всеки 2-ма души с потенциални ракови симптоми, не са били спешно насочени за диагностика, а 1 на всеки 5 пациенти с рак в Европа все още не получава хирургично или химиотерапевтично лечение, от което се нуждае. Професор Марк Лоулор, изследовател на рака от Университета в Белфаст, казва пред Евронюз, че изследването е установило, че са пропуснати и милиони тестове за скрининг на рак.
"Има също така значителна загуба на липсващи скринингови тестове. В Европа по време на пандемията не са извършени около 100 милиона", обясни Лоулор. "И това, до което може да се стигне, е отлагане на диагнозата. А ако ракът се диагностицира на по-късен етап, това означава, че е много по-трудно да се лекува и има много повече риск хората да умрат от болестта. И също така установихме, че един на всеки пет пациенти с рак в Европа все още не получава хирургичното или химиотерапевтично лечение, от което се нуждае“. Клиничните изпитвания и изследванията на рака също са спрели поради COVID. Някои се опасяват, че 18 месеца напредък могат да бъдат загубени.
"Време е отново да поставим истински фокус върху пациентите с рак и изследванията на рака", категоричен е евродепутатът Триле-Реноар. „Пациентите с рак са двойно наказани по време на тази пандемия“, казва тя. "Първо, поради своята болест и трудното лечение, а също и защото по време на заключването са били ефективно лишени от определен брой посещения в болницата, които им позволяват диагностициране или лечение", допълвя еврокомисарят.
"ЕС ще се опита в бъдеще да защити по-добре пациентите с рак и с хронични заболявания, ако криза като тази възникне отново. Трябва да продължим да оценяваме въздействието на COVID върху тези видове заболявания, а също така трябва да продължим това, което правим, и да дадем приоритет на ваксините за пациенти с рак, които са особено уязвими", казва още Триле-Реноар.