Външните министри на Литва и Полша за пореден път разкритикуваха провеждането на парламентарния вот в Русия, след като Русия не прие представители на ОССЕ. Обяснението е, че руските власти са ограничили броя на наблюдателите, които могат да изпратят на изборите, поради пандемията COVID-19. ОССЕ сама отказа да изпрати хората си, несъгласна с предложената квота за наблюдатели, пише БГНЕС.
За първи път от 1993 г. насам ОССЕ не изпраща наблюдатели на изборния процес в Руската федерация.
Русия предложи да приеме до 50 наблюдатели от мисията на ОССЕ, докато Организацията поиска квота от 500 души наблюдатели.
"Съжаляваме, че ограниченията, наложени от руските власти под претекст на епидемиологичната обстановка в страната, попречиха на международните наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да участват в изборите", заяви в специално изявление литовското външно министерство.
Според Вилнюс, изборите са се провели "в контекста на ограничения на гражданските и политическите права", "руските власти са използвали репресивни закони за "екстремистки организации", "чужди агенти" и "нежелани организации", за да засилят системното потискане на демокрацията, правата на човека и основните свободи, както и независимите медии". Литовското външно министерство "се съмнява в прозрачността" на изборите в Русия.
"Във връзка с изборите за Държавна дума на Руската федерация на 17-19 септември 2021 г. Министерството на външните работи на Република Полша изразява разочарованието си, че руските власти са попречили на наблюдателите на демократичния процес от ОССЕ. С това властите в Русия подкопават общоприети стандарти, обвързващи за всички държави-членки на ОССЕ, ООН и Съвета на Европа", се казва в съобщение на Министерството на външните работи в Полша.