В румънския парламент е изпратен законопроект, който, ако бъде приет, ще принуди Министерството на вътрешните работи на страната да гласува срещу интересите на държавите, които не допускат Румъния в Шенгенското пространство, в Съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС, съобщи "Romania Gazette".
Вето за Австрия и Нидерландия
Основните мишени на това предложение са Австрия и Нидерландия в резултат на тяхното вето през декември миналата година, което блокира приемането на България и Румъния в зоната.
Още: Мария Габриел: "Три морета" ще изпълни целите си с България и Румъния в Шенген (СНИМКИ)
Инициативата има за цел също така да принуди МВнР на Румъния да започне процедура в Съда на ЕС, ако Съветът по правосъдие и вътрешни работи, в резултат на изразеното от Австрия и Нидерландия вето, одобри или не одобри решения относно пълното прилагане на достиженията на правото на ЕС в Румъния.
Новият проектозакон има номер PLX 474/2023 и се нарича "Законодателно предложение за допълнение на закон № 373/2013, относно сътрудничеството между Народното събрание и правителството в областта на външните работи".
Инициатори на това предложение са депутатите Богдан Александру Бола и Александру Кочиш Кристеа.
Обществено обсъждане на проекта
Още: Австрия обяви, че няма да се откаже от ветото над България за Шенген
Предложението е внесено в румънския парламент на 24 август и е отворено за обществено обсъждане до 5 октомври.
И България, и Румъния чакат да станат членове на Шенгенското пространство повече от десет години, но процесът все още не е финализиран.
Европейската комисия оцени, че София и Букурещ са готови да станат част от Шенген, а Европейският парламент съзнателно подкрепи скорошното им приемане в резолюция от 5 октомври миналата година и в дебат на 14 декември.
Освен това през юли тази година ЕП призова Съвета да позволи на двете страни да станат част от Шенген до края на 2023 г.
Още: Европейският съвет на съд, защото не ни пуска в Шенген - възможно ли е?
Министерството на вътрешните работи на Австрия обаче отново подчерта, че позицията му по този въпрос остава непроменена.