Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За пръв път в историята на Германия: Предотвратиха атака с биологично оръжие

20 юни 2018, 14:00 часа • 14518 прочитания

Властите в Германия предотвратиха биологична атака. Арестуван е 29-годишен тунизийски гражданин в Кьолн. Заподозреният, идентифициран като Сиеф Аллах Х., бе задържан, след като в апартамента му полицията откри рицин - едно от най-силно отровните вещества в природата. Мъжът е разполагал с достатъчно материал, за да произведе между 250 и 1000 дози рицин.

"Имал е подходящи инструкции как да извърши нападението, включително от ислямистки организации в интернет. Този човек очевидно е бил ръководен и от тази идея", коментира ръководителят на Федералната криминална служба Холгер Мюнх, цитиран от телевизионния канал ARD, като допълни, че засега остава неясно дали тунизиецът е имал съучастници в подготовката на атаката.

За първи път в историята на Германия е пресечено планиране на атака с билогично оръжие, коментират световните агенции.

Става ясно, че полицията е обискирала жилището на заподозрения миналия вторник. Мъжът е арестуван по обвинение в нарушаване на Закона за контрол на оръжията. Освен това той е обект на разследване за подготовка за сериозен акт на насилие, който застрашава сигурността на държавата.

Силно токсичният рицин, който е 6000 пъти по-мощен от цианида (калиев цианид, KCN), е забранен от Международната конвенция за химическите оръжия от 1997 г. Веществото причинява органна недостатъчност и смъртта настъпва в рамките на 36 до 48 часа, според германският институт "Роберт Кох", който категоризира рицина като "потенциално биологично оръжие". Deutsche Welle уточнява, че няма известен антидот.

Немските медии пишат, че тунизиецът е дошъл в Германия през 2016 г., а властите посочват, че до момента не са открили доказателства, че мъжът планира атака в определено време или място. Нещо повече, независимо от установените му симпатии към радикални идеи, прокурорите не са намерили улики, че заподозреният е член на която и да е терористична организация.

Actualno.com припомня, че рицинът се получава от семената на растението Ricinus communis, от което нормално се добива рициновото масло, докато рицинът остава във растителни фибри. Той представлява гликопротеин, който нарушава синтеза на протеини в клетката, предизвиквайки клетъчна смърт. Той има LD50 в рамките на 1 до 20 милиграма на кг., ако се приеме през устата, но е необходимо много по-малко да причини смърт, ако се вдиша или инжектира.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес