Пушачите във Франция станали с един милион по-малко през 2017 г. в сравнение с броя си през 2016 г., съобщи министерство на здравеопазването в Париж.
Според някои наблюдатели това е резултат от въздействието на високите данъци върху тютюна.
В специален доклад за употребата на тютюн в страна, някога синоним на пълни с пушачи парижки улични кафенета, министерството не споменава дали електронните цигари оказват влияние върху очевидната тенденция.
Проучването цитира данни от представително проучване сред 18-75-годишните, живеещи във Франция, проведено миналата година, предаде БГНЕС.
"През 2017 г. 31,9% от анкетираните казват, че пушат понякога и 26,9% ежедневно", се казва в доклада.
"Тези цифри са съответно с 3.2 и 2.5 процента по-ниски, отколкото през 2016 г."
Това представлява спад на милион пушещи всеки ден в рамките на една година, се казва в доклада.
Министерството посочи, че тютюнопушенето убива около 200 души във Франция всеки ден, около 73 000 годишно.
През 2016 г. според последните данни на СЗО над 1,1 милиарда души на възраст 15 и повече години - около една седма от населението на света - са пушачи.
Броят остава непроменен от 2015 г.
Използването на тютюн показва признаци на бавен спад в световен мащаб, въпреки че в някои страни, особено в развиващите се страни, има ръст.
Пушенето е свързано с няколко вида рак, сърдечни заболявания и инсулт.
Френският министър на здравеопазването Агнес Бузин заяви, че на т.нар. данък "грях" върху никотина до голяма степен се дължи "окуражаващата" нова тенденция, подсилена от редица мерки на държавата като консултации за спиране и никотинови лепенки, ненадписани опаковки и предупреждения за здравето.
Спадът на френските пушачи е особено стръмен при тютюнджиите с ниски доходи, казаха от министерството.
Бузин възнамерява да повиши цената на пакет цигари на 10 евро до 2020 г., от близо осем днес след поредица от повишения през последните години.