На извънредно заседание в сряда, насрочено по инициатива на новия президент на Украйна Владимир Зеленски, Върховната Рада отказа да разгледа внесените от него два законопроекта за промени в избирателната система. Не бяха събрани достатъчно гласове за внасяне на документи за разглеждането им от парламента. Това предава ТАСС, цитирана от "Фокус".
„За съжаление, не успяхме да включим в дневния ред нито един от законопроектите“, заяви председателят на Радата Андрей Парубий след резултатите от съответните гласувания и закри заседанието.
Инициативата на Зеленски за промяна на изборното законодателство получи подкрепата на само 92 депутати, а за процедурата за осъществяване на покупки за избирателната кампания – 127 гласа.
Текстът на предложените от Зеленски промени в избирателния кодекс включваше намаляване на бариерата за влизане в парламента от 5% на 3%, както и преход от пропорционална мажоритарна система към изключително пропорционална избирателна система. Втората инициатива на държавния глава е техническа и се отнася до процедурите за възлагане на обществени поръчки по време на предизборната кампания. Основната дискусия обаче възникна на днешната среща по въпроса за партийните листи.
Председателят Андрей Парубий заяви, че текстът на законопроекта, който е влязъл в парламента, не включва въпроса за отворените списъци. Политикът заяви, че самият той е препрочитал законопроекта два пъти. „Бях изненадан и разочарован, че първата законодателна инициатива на президента Зеленски беше въвеждането на затворени партийни списъци. Преди няколко дни от тази трибуна имаше обещание за въвеждане на отворени списъци. Но за събаление, предложената ни система е с изцяло закрити партийни листи“- каза председателят.
Ръководителят на президентската администрация на Украйна Андрей Богдан заяви вечерта на 21 май, че Зеленски е за приемането на избирателен кодекс с отворени списъци, но това е „невъзможно поради позицията на депутатите от Радата“. В това отношение, добави той, има компромис по отношение на затворените списъци. „Промените в действащото законодателство чрез общо съгласие на ръководителите на фракции, депутати и настоящия президент ще се отнасят именно до изключването от текста на закона на правилото, регламентиращо мажоритарната система, както и намаляване на преходната бариера от 5 на 3%. Това е компромис“, обясни той.
Въпреки това, както каза Нестор Шуфрич, депутат от „Опозиционната платформа - За живот“, в сряда по време на извънредно заседание на Радата, депутатите „цинично са измамили“ президента. „Ще кажа, че днес беше доста цинично да се обвинява някой за това, за което се договорихме вчера“, каза той. "Ако сте се съгласили, че днес ще разгледаме такъв законопроект, не трябва да заблуждавате никого и веднага да кажете на президента, че не сте съгласни.“