Вулкан в Далечния изток на Русия, смятан за отдавна угаснал, може би отново се пробужда и изригването му ще има катастрофални последствия, съобщава Си Ен Ен, цитирани от БГНЕС.
Кратерът Болшая Удина, който е част от разположената на полуостров Камчатка Ключевска група вулкани, беше смятан за отдавна угаснал, когато през 2017 година в района беше забелязана повишаваща се сеизмична активност.
Според Иван Кулаков, геофизик от руския Институт за петролна геология и геофизика „А. А. Трофимук“, твърди, че статусът на вулкана трябва да бъде променен на активен. „Мощно изригване може да се случи във всеки момент“, категоричен е той.
Между 1999 и септември 2017 година около 100 слаби сеизмични труса са регистрирани под вулкана, който се издига на 9590 метра над морското равнище. Анормална сеизмична активност започва да бъде отчитана през октомври 2017 година. До февруари 2019 година за записани около 2400 сеизмични събития.
През февруари тази година в района на Удина удари земетресение с магнитуд от 4,3 по Рихтер, най-силното регистрирано в района.
Учени от Русия, Египет и Саудитска Арабия извършиха проучване на вулкана между май и юли миналата година. Според резултатите около кратера се е образувал елипсовиден клъстър от сеизмична активност, която се натрупва на по-малко от три мили под повърхността на вулкана. Според експертите вулканът е свързан с така наречената зона Толуд, разположена южно от кратера – регион, в който се съхранява магмата на Земята. Заради нов процеп в земната кора, формиран през 2018 година, сега магмата от зоната Толуд се натрупва в Болшая Удина.
Кратерът има същите структурни характеристики като друг, преди смятан за угаснал вулкан в района – Безименни, който изригна мощно през 1956 година.