Всеки трети жител на Германия с мигрантски корени (35%) изпитва дискриминация при намирането на жилище.
До този извод стигнаха авторите на проучване, поръчано от Федералната служба за борба с дискриминацията, резултатите от което бяха публикувани в сряда. "Често едно необичайно (за германците – бел. ред.) име е достатъчно, за да не бъдете поканени да огледате апартамента или на разговор", обяви ръководителят на ведомството Бернхард Франке пред изданията на медийната група Функе. Според него рекламите за жилища с ясно расистко съдържание си остават нещо обичайно, предаде БГНЕС.
Според Франке се изискват допълнения към Общия закон на Федерална република Германия за равно третиране, забраняващи дискриминацията в тази област, както се прави по отношение на рекламите за търсене на персонал.
Освен това изследванията показват, че почти всеки трети германец (29%) би се чувствал дискомфортно, ако в съседен апартамент или къща се настани мигрант. Възможността за отдаване под наем на жилище на мигрант предизвиква съмнения или притеснения сред 41 процента от анкетираните. В същото време по-голямата част от германците (83%) признават, че дискриминацията при търсенето на жилища е често срещана спрямо чужденци или представители на определени етнически групи. Осъзнаването на проблема и личните нагласи често се разминават, подчертават авторите на изследването.
В проучването са участвали хиляда души над 16-годишна възраст, които говорят немски.