Едва двама от всеки пет души вярват, че материалното положение на семействата им ще се подобри в бъдеще, сочат данните от традиционно глобално проучване. Изследването също така показва, че се засилва недоверието към институциите сред домакинствата с ниски доходи.
Проучването на американската компания за маркетинг и връзки с обществеността "Еделман комюникейшънс груп" (Edelman communications group), наречено "Барометър на доверието", което повече от 20 години отчита личните оценки на хиляди хора за тяхното благосъстояние, регистрира повишаване на песимистичните нагласи за икономическото им състояние сред гражданите на някои от най-развитите страни в света. Сред тях са САЩ, Германия, Великобритания и Япония. Данните от изследването отново потвърждават общественото разделение, настъпило в резултат на пандемията от КОВИД-19 и високата инфлация, предава БТА.
Домакинства с по-високи доходи все още се доверяват в голяма степен на институции като правителствата, бизнеса, медиите и неправителствените организации. Това обаче не се отнася за социалните групи от хора с ниски доходи.
"Това наистина означава, че е налице масово класово разделение", отбелязва Ричард Еделман. Неговата компания е провела проучването сред над 32 000 респонденти в 28 страни между 1 и 28 ноември 2022 г.
"Наблюдавахме това разделение по време на пандемията, а сега го отчитаме и по отношение на въздействието на инфлацията (върху домакинствата – бел. ред.)", добавя Еделман.
Само 40 на сто от участниците в проучването в глобален мащаб се съгласяват с твърдението: "Моето семейство и аз ще бъдем по-добре след 5 години", при 50 процента преди една година. Най-сериозен спад на отговорилите утвърдително е отчетен в развитите икономики - САЩ (36 процента), Великобритания (23 процента), Германия (15 процента) и Япония (9 процента).