От 2018 година насам годишно около 13 000 малолетни бежанци, непридружени от възрастни, пристигат в Испания от Африка - през Канарските острови или испанския ексклав Сеута. Повечето от тях идват от Мароко, но и от други африкански държави - като Мали или Сенегал.
Дженифер Супироли е експертка по въпросите на миграцията в хуманитарната организация "Спасете децата" (Save the Children). Била е в Сеута през май, когато там пристигаха масово деца и младежи от Африка. По думите ѝ е много трудно да се направи по-точна преценка за тези деца, тъй като много от тях живеят направо на улицата и не са настанявани в приемни центрове.
"Много се страхуват"
Напоследък обаче се забелязва промяна в профила на пристигащите: в сравнение с тези, които през миналата година са успели да се доберат до Испания през морето и Канарските острови, днес децата и младежите, пристигащи в страната през Сеута, са значително по-малки и много се страхуват, казва Супироли.
"Няма достатъчно информация и персонал, който да им разясни каква е процедурата. За много от тези деца е истински шок, че няма на кого да разчитат. А това, че вече не са при семейството си ги прави емоционално нестабилни", добавя тя.
Освен това липсват ясни процедури - при това в момент, когато трябва да се прецени какво е в интерес на децата и младежите в конкретната ситуация и преди да бъде взето решение относно тяхната съдба, казва експертката.
Отговорни за пристигащите в Испания деца без придружители са властите в седемнайсетте автономни региона на страната. Конвенция на Обединените нации поставя тези деца и младежи под особена закрила. Това означава също, че те могат да бъдат връщани в родните им страни само след щателна проверка за това какво ги очаква там. А тази проверка отнема време и много от децата сами търсят начин как да се доберат от Сеута до континентална Испания. Някои от тях се крият в камиони, други в лодки - като Мохамед, който е дошъл от Сеута, както е разказал самият той пред испанското обществено радио.
"Там прекарах 5 месеца на улицата, не в някой приемен център или дом за бежанци, а на улицата. След това успях с лодка да се добера до Андалусия, а оттам в Мадрид. И ето ме сега тук."
От три години Мохамед живее в Мадрид. Иска да започне работа във фризьорския салон на трима мароканци в Хетафе, южно от испанската столица. Те също са били малолетни, когато са пристигнали в Испания.
За младите бежанци в Испания грижите продължават до навършването на 18-годишна възраст, а след това те трябва сами да се грижат за себе си. Има и програми за подпомагане, но в пълен обем тази помощ могат да ползват само младежи, които 3 пълни години са били под надзора на съответните органи.
Работа почти няма
За много от тези деца мечтата за по-добър живот приключва в бедност. С оглед на актуалната ситуация на Канарските острови и в ексклава Сеута испанската социална министърка Йоне Белара от левия съюз „Подемос“ обяви, че правителството ще преработи системата за прием и обгрижване на непридружените деца и младежи. „Двете кризисни ситуации показаха необходимостта от смяна на модела“, заяви тя.
От една страна става въпрос за това как да бъдат гарантирани правата на тези деца, а от друга - да има ясни критерии за тяхното честно разпределение из страната, така че районите, в които поради географското им положение пристигат особено много деца и младежи, да не бъдат претоварвани.
Източник: Дойче веле