Твърдение: Русия използва глада като оръжие във войната в Украйна.
Проверка на фактите: Вярно
От началото на войната в Украйна ръководителят на Световната програма по прехраната Дейвид Бийзли предупреждава за световна криза на глада. В интервю за телевизионния канал CBS в предаването "Face the Nation" на 17 април 2022 той отговаря с "да" на въпроса дали Путин използва глада като оръжие и заявява: "Няма съмнение, че храната се използва като оръжие за война в много различни аспекти."
На заседанието на Съвета за сигурност на ООН на 19 май Бийзли отново предупреждава за световна криза на глада, ако пристанищата в Украйна останат затворени и не може да се изнася зърно. "Отказът да се отворят пристанищата в Одеска област е равносилен на обявяване на война на световната продоволствена сигурност и ще доведе до глад, безредици и масово разселване на хора по целия свят."
Временната руска забрана за износ на зърно допълнително утежнява ситуацията. От края на март най-големият износител на пшеница в света преустанови износа на зърно до края на юни.
Още на 1 април бившият президент на Русия Дмитрий Медведев нарече износа на храни "тихото оръжие". "Много страни зависят от нашите доставки за своята продоволствена сигурност", написа той в профила си в Телеграм. "Оказва се, че храната е нашето тихо оръжие. Тихо, но силно."
Пер Бродерсен, управляващ директор на селскостопанския отдел към Комисията за източноевропейски икономически отношения, обвинява Москва, че умишлено оскъпява пшеницата, за да реализира по-високи печалби: "Несигурността води до повишаване на цените", обяснява той пред Дойче Веле. "Държавите, които трупат зърно, могат да го продадат по-късно на по-висока цена."
Кой поставя мини в Черно море?
Твърдение: "Не Русия отказва да отвори "украинските пристанища", а Украйна отказва да премахне мините от пристанищата и по този начин да осигури безопасното излизане на корабите", казва руският посланик в ООН Дмитрий Полянски.
Проверка на фактите: Няма доказателства
Войната в Украйна доведе до затваряне на важни пристанища в Черно и Азовско море и по този начин до драстичен спад в износа на зърно от Украйна. В съобщения до Международната морска организация (ММО) Украйна и Русия се обвиняват взаимно, че поставят мини в морето и по този начин спират международното корабоплаване.
На 28 април украинското министерство на транспорта издаде указ за затваряне на морските пристанища в Бердянск, Херсон, Мариупол и Скадовск поради опасения за сигурността.
Руският представител в ООН Дмитрий Полянски коментира в Туитър: "Какво лицемерие! Не Русия отказва да отвори "украинските пристанища", а Украйна отказва да премахне мините от пристанищата". По информация на изданието "Moscow Times" говорител на френската армия смята, че както Русия, така и Украйна са поставили мини в Черно море и пристанищните басейни.
Санкциите ли са виновни?
Твърдение: "Нарушаването на търговските, логистичните и финансовите вериги и произтичащото от това повишаване на световните цени на храните е пряк резултат от безсмисленото натрупване на едностранни антируски ограничения и заплахите за по-нататъшно засилване на санкционния натиск върху Русия", заяви на пресконференция в Москва на 18 май говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.
Проверка на фактите: Невярно
Захарова обвинява Запада в "разпространяване на лъжи" и заявява, че Русия не е отговорна за недостига на храна по света. "Още в средата на 2020 изпълнителният директор на Световната програма по прехраната Бийзли предупреди за опасността от "библейски глад", казва Захарова. "Санкциите на Запада срещу Русия задълбочиха тези тенденции."
Външният министър на Германия Аналена Бербок нарече обвиненията на Кремъл "дезинформационна кампания" и на срещата на външните министри на Г-7 в Берлин в средата на май отново даде да се разбере, че "няма санкции срещу износа на зърно и хуманитарната помощ".
Това се потвърждава и от Световната програма по прехраната: "Износът на храни от Русия не е обект на санкции", обяснява говорителят Мартин Ренч пред ДВ. Въпреки това "не е рентабилно да се купува оттам, защото цените са високи и има административни пречки".
Асоциацията на руските зърнопроизводители потвърждава това: "Подчертаваме, че санкциите и контролът върху износа на Русия не засягат и няма да засегнат износа на основни храни и селскостопански продукти за развиващите се страни", пише в профила на асоциацията в Туитър.
Могат ли да бъдат заменени украинските доставки на зърно?
Твърдение: "Положителната новина е, че биха могли да се включат други доставчици. Този вакуум очевидно може да бъде запълнен", казва Пер Бродерсен.
Проверка на фактите: Вярно
Украйна е сред най-големите производители и износители на зърно и масла в света. Пшеницата се изнася в много части на света, както и слънчогледовото олио. С оглед на бързото покачване на цените на храните и срива на износа от Украйна се засилват опасенията от продоволствена криза и глад в по-бедните страни. Особено засегнати са регионите, които зависят от вноса на пшеница, за да изхранват населението си - като Египет, Либия, Мавритания, Судан, Тунис, Ливан и Йемен.
"Цените на световния пазар също ни създават проблеми и увеличават разходите за нашите операции", казва говорителят на Световната програма по прехраната Мартин Ренч пред ДВ. "Украйна беше най-големият по обем източник на храни. Но ние можем да намерим други източници на доставки, например в Индия или Канада."
Институтът "Лайбниц" за развитие на селското стопанство в страните с преходна икономика също предполага, че "допълнителният износ от други региони, включително Индия, САЩ и Австралия, вероятно ще компенсира намалелите доставки от Русия и Украйна през останалата част от настоящия сезон".
За Пер Бродерсен от Комисията за източноевропейски икономически отношения това е "положителна новина" на фона на настоящия тъжен сценарий.
Източник: Дойче веле