Правителството на Великобритания планира да върне държавни дългове, натрупали се от XVIII век и през Първата световна война, пише The New York Times.
Лондон смята да изплати дългове, поети през 1720 г., когато заради спекулации банкрутира търговската Компания на южните морета, а хиляди британски поданици, които вложили пари в нея, загубили състоянието си. В страната избухнала финансова криза и правителството се принудило да сключи международни заеми.
Министърът на финансите Джордж Озбърн уточни, че през 2015 правителството ще се разплати най-напред за дълговете от времето на Първата световна война, а след това за финансовата помощ, оказана през XVIII и XIX век.
Сумата на историческия дълг на Великобритания възлиза на 2,5 милиарда британски лири, а общият държавен дълг на страната – 1,4 трилиона.
Преди известно време британското правителство съобщи, че ще погаси част от дълга по облигации, пуснати през 1927 г. от Уинстън Чърчил, заемащ по онова време поста министър на финансите. Ценните книжа били емитирани, за да се покрият дълговете от Първата световна война, а също от Кримската кампания и от кампанията срещу Наполеон. Министерството на финансите уточни, че на 1 февруари ще бъдат изплатени 218 милиона британски лири.