Хиляди британски мъже, осъдени за хомосексуализъм преди деянието да бъде декриминализирано, ще бъдат помилвани съгласно „Закона Тюринг”, кръстен на прочутия учен от 40-те години Алан Тюринг, съобщи правителството в Лондон.
Всички, които са били осъдени по предишния закон, могат да подадат молба името им да бъде изчистено и ще получат автоматично помилване.
Хиляди осъдени ще бъдат помилвани посмъртно.
„Изключително важно е да помилваме осъдени за сексуални престъпления в миналото, които днес щяха да са невинни”, посочи министърът на правосъдието Сам Гимах.
„Чрез помилването и съществуващата процедура за отказ от зачитане ще изпълним обещанието си да поправим тези грешки”, заяви министърът, цитиран от БГНЕС.
Хомосексуалните актове между мъже над 21-годишна възраст бяха декриминализирани в Англия и Уелс през 1967 година, но законът в Шотландия не беше променен до 1980 година, а в Северна Ирландия – до 1982.
Алан Тюринг е математик, специалист по изчислителни машини, философ и криптолог, изиграл ключова роля в разбиването на кода на нацистките машини за шифроване „Енигма” през Втората световна война.
Тюринг е съден за хомосексуализъм през 1952 година и принудително се подлага на химическа кастрация. Две години по-късно се самоубива на 41-годишна възраст.
Ученият е официално помилван от кралица Елизабет Втора през 2013 година, което предизвиква призиви за общо помилване.
Лорд Джон Шарки, който е либерал, демократ и вносител на законопроекта за помилване на Тюринг, обяви, че решението на правителството е „паметен ден за хиляди семейства в Обединеното кралство”.
Историята на Алан Тюринг е в основата на филма The Imitation Game („Игра на кодове”), където ролята на учения се изпълнява от Бенедикт Къмбърбач.