Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Швейцария осъдиха диамантен магнат на 5 г. затвор за корупция

25 януари 2021, 20:17 часа • 2401 прочитания

Френско-израелският диамантен магнат Бени Щайнмец бе осъден от съда в Женева на пет години затвор за корупция, свързана с правата за добив в Гвинея, предаде БГНЕС.

След седемгодишно международно разследване 64-годишният бизнесмен беше обвинен в създаването на сложна финансова мрежа за плащане на подкупи, за да може Beny Steinmetz Group Resources (BSGR) да получи разрешителни за район, който се очаква да съдържа най-големите залежи в света от желязна руда.

"От изложеното става ясно ... че правата са получени чрез корупция и че Щайнмец е работил с други“ хора, за да ги получи, каза главният съдия Александра Бана.

Съдът уважи искането на прокурорите и постанови присъда лишаване от свобода за пет години. Щайнмец трябва да плати 50 милиона швейцарски франка компенсация на кантона Женева, съобщи АФП.

Щайнмец, който по време на процеса поддържаше твърдението за своята невиновност, заяви пред репортери в съда в Женева, че присъдата е "голяма несправедливост" и ще я обжалва незабавно. Магнатът се оплака, че в продължение на 10 години е бил изправен пред „манипулации и лъжи“.

Процесът, стартирал на 11 януари, беше кулминацията на продължително международно разследване, което започна в Швейцария през 2013 г.

БГНЕС припомня, че швейцарските прокурори обвиниха Щайнмец и двама негови партньори в подкуп на съпругата на бившия президент на Гвинея Лансана Конте и други високопоставени служители, за да спечели правата за добив в югоизточния регион Симанду.

Смята се, че в района се намира най-голямото неизползвано находище на желязна руда в света.

По-рано Щайнмец отхвърли обвиненията като неоснователни и опит на политическите му противници да го злепоставят.

Според прокурорите, Щайнмец е получил правата за добив малко преди смъртта на Конте през 2008 г., след като са били раздадени около 10 милиона долара подкуп, част от които чрез швейцарски банкови сметки.

Според обвинението, Щайнмец и представители в Гвинея са влезли в "корупционен съюз" с Конте и четвъртата му съпруга Мамади Туре.

Според разследващата неправителствена организация „Public Eye” Туре живее в САЩ, където е получила статут на защитен свидетел.

Адвокат Бонант твърди, че клиентът му „никога не е платил и цент на г-жа Мамади Туре“, която не е била омъжена за Конте, а е била негова любовница. Според швейцарското законодателство това означава, че не може да се счита за корумпиран служител.

Говорителят на „Public Eye” Джералдин Вирет заяви, че случаят е „тъжна илюстрация на проклятието на природните ресурси“, показващ как една страна като Гвинея, богата на ресурси, може да продължи да тъне в бедност.

Военната диктатура на Конте през 2008 г. нареди на световния минен гигант Rio Tinto да се откаже от две концесии на BSGR за около 170 млн. долара.

Само 18 месеца по-късно BSGR продаде 51 % от дела си в концесията на бразилския минен гигант Vale за 2,5 милиарда долара.

"Печалбата беше колосална - около два пъти държавния бюджет на Гвинея по това време", каза Вирет.

Но през 2013 г. първият демократично избран президент на Гвинея Алфа Конде започна преглед на разрешителните, предоставени от Конте, а по-късно лиши от разрешението си консорциума VBG, сформиран от BSGR и Vale.

През февруари 2019 г. Щайнмец постигна сделка с властите в Гвинея, които му повдигнаха обвинения в корупция в замяна на това, че той се отказа от останалите си права върху мината Симанду.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес