Президентът на Русия Владимир Путин подписа закон за създаването на Държавен съвет. Документът е внесен от държавния глава в общия пакет проекти по реализацията на приетите поправки в конституцията, съобщи РИА Новости, цитирана от БГНЕС.
Съгласно закона Държавният съвет ще бъде оглавяван от президента. В състава му влизат министър-председателят, председателите на Съвета на федерацията и на Държавната дума, ръководителят на президентската администрация и ръководителите на регионите. По решение на държавния глава в него могат да бъдат включени членове на парламентарно представени политически партии, представители на местното самоуправление и други лица.
Държавният съвет ще участва в разработването на задачи в областта на вътрешната и външната политика, при обсъждането на параметрите на бюджета и кадровата политика на Русия.
В решенията си съветът може да дава предложения за промени в законодателството, но няма да има право на законодателна инициатива.
В закона за Държавния съвет за първи път се появява тълкуване на понятието единна система на публичната власт. Тя включва федералните органи на държавната власт, органите на държавната власт на субектите в Русия, други държавни институции, органите на местно самоуправление в тяхната съвкупност, чиято дейност е насочена към спазването и защитата на правата на човека и основните свободи на гражданите и създаване на условия за социално-икономическо развитие на страната.
И още промени
Путин подписа всъщност пакет от закони, установяващи върховенството на Конституцията на Руската федерация пред международните споразумения и решения на междуправителствени органи на територията на Русия. Документите бяха публикувани във вторник на официалния портал за правна информация.
Правят се изменения в редица кодекси на Руската федерация, включително гражданския, гражданско процесуалния, наказателния и Административнопроцесуалния кодекс, както и 115 руски закони.
Както отбеляза по-рано ръководителят на Комисията по конституционно законодателство и държавното строителство на Съвета на федерацията Андрей Клишас, актовете предвиждат, че изпълнението на решения на междудържавни органи, приети въз основа на международни договори, както и прилагането на правилата на такива договори в тълкуване, което противоречи на конституцията на Руската федерация, не е разрешено.
В същото време законът „За международните договори на Руската федерация“ предписва правомощията на Конституционния съд на Руската федерация да дава становище относно възможността за изпълнение на решения на междудържавни органи, които противоречат на Основния закон, както и решения на чужди, международни съдилища, включително арбитражни съдилища, ако те противоречат на основите на публичния закон и ред на Руската федерация.
Клишас отделно подчерта, че Русия последователно изпълнява ратифицираните международни договори и се застъпва за спазването на международното право. Но в случаите, когато в резултат на тълкуването на нормите на международното право се дава ново значение, което се различава от това, прието по време на ратифицирането на международен договор, и такова тълкуване води до противоречие с Конституцията на Руската федерация, прилагането на такива решения в руската правна система се извършва в съответствие с руското законодателство, обяснява ръководителят на комитета на Съвета на федерацията, отбелязва още агенция "Фокус".
По неговите думи практиката на отказ за безусловно изпълнение на решения на междудържавни органи е от значение и за чуждестранния правен ред. Обръщането на държавите към подобни инструменти за предварителен контрол е необходим начин за защита на собствената им национална конституционна идентичност, отбеляза Клишас.