„Конституционният съд на Русия призна за законно правото на съда да отнема имуществото на приятели и близки на хванатите в кражба и корупция държавни чиновници, ако те не могат да потвърдят законността на средствата, с които са купували автомобили и имоти, пише руското издание „Московский комсомолец“ в материал, представен без редакторска намеса, цитиран от "Фокус". Ето какво пише още в него:
Руснаците трябва да благодарят на най-известния в страната полковник. Захарченко, Неговите роднини и познати считат, че незаконно им е конфискувано имущество за повече от 9 милиарда рубли. Те, както смятат, не се отнасят към лицата, задължени да потвърдят законността на парите, с които са придобивали автомобили и имоти.
Изданието припомня, че имуществото е иззето през 2017 година по решение на Никулинския съд на Москва. Съдът счете, че приходите на Захарченко и членовете на семейството му по никакъв начин не им позволяват да си купуват такова количество коли и недвижими имоти. Обидените роднини и приятели стигнаха до Конституционния съд.
Той, от своя страна, взе наистина народно решение: може да се иззема от всеки гражданин в полза на държавата имущество, ако то е придобито с доходи, чиято законност не може да бъде птовърдена, а не само от чиновниците и членовете на техните семейства.
За да стане по-ясно: Хващат чиновник в корупция и съдът взима решение да конфискува имуществото му. Това, което е придобито незаконно и е записано на съпругата и децата се взима без въпроси. А ако е записано на тъщата или на приятел, то тук има тънкост. Според закона за контрола на разходите на държавните служители нито тъщата, нито приятелите са длъжни да докажат, че имуществото е получено по незаконен начин. Тоест, има очевидна вратичка, за да не се върне откраднатото на държавата.
Но тук Конституционният съд започна да гори с напалм: конфискацията на имущество от далечни роднини и приятели „се отнася до специалните законови мерки“. И по никакъв начин не нарушава правата им, ако представят на съда доказателства за законния произход на средствата, с които е придобита собствеността. Справка за доходите по формуляр 2-НДФЛ, например.
Ако не навлизате в законови тънкости - тук това е обгорена земя около корумпиран служител. Е, кой иска да бъде привлечен към дело в сегашните ни съдебни производства? Може наистина да си си купил „Бентли“ със своите пари, но просто вече си изхвърлил бележката. Отиди в съда и докажи, че това не ти е подхвърлено от някой приятел, който е хванат с подкупи. Всичко ще бъде отнето - който не се е скрил, съдът не е виновен.
От друга страна, а от какво може да се страхува честното мнозинство? Честните хора не просто нямат „Бентли“, а живеят от заплата до заплата и парите никога не им стигат. А корумпираният чиновник, и всички разбират това, ще излежи присъдата си и пак няма да остане беден. А сега, може би, ще бъде. Поне шансовете за подобен резултат се увеличиха.
Изданието посочва, че 83% от богатството в Русия е в ръцете на 10% от населението.