Преди началото на преговорите по Плана за възстановяване на Европа в Брюксел, министър-председателят Бойко Борисов разговаря с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
Премиерът Борисов поздравил Шарл Мишел за интензивната работа и усилията му в търсене на консолидирано решение. Двамата били единодушни, че намирането на работещи решения и постигането на споразумение изисква упорит труд и политическа воля от страна на всички държави членки, съобщават от правителствената пресслужба.
Точно заради това и в изказване преди Съвета германският канцлер Ангела Меркел коментира, че "не може да прогнозира" края на преговорите.
Пред лидерите на Европа стои въпросът дали на първата от началото на пандемията среща на живо в Брюксел ще се постигне споразумение по отношение на плана за създаване на фонда за възстановяване от коронавирусната криза и за новия дългосрочен бюджет на единния блок.
"Разликите все още са големи", каза Меркел пред журналисти в Брюксел преди срещата на върха на ЕС, като отбеляза, че трябва да се очакват "трудни преговори", цитира я БНР.
"Споразумение би било желателно, но ние също така трябва да се изправим пред реалността“, отбеляза Меркел преди да добави, че правителствата на Германия и Франция ще подкрепят предложенията на Европейската комисия за икономическо възстановяване и многогодишната рамка на бюджет на ЕС.
Преди началото на Съвета премиерът Борисов поздрави германския канцлер Ангела Меркел по повод рождения й ден и й подари - сребърна бъклица с розово масло.
Френският президент Еманюел Макрон призова лидерите на ЕС да са готови за компромиси, за да може на двудневната среща на върха да бъде постигнато споразумение за фонда за възстановяване на европейските икономики след коронавирусната пандемия.
"За Европа това е момент на истината и амбицията", каза той и допълни, че е уверен, но предпазлив за постигане на споразумение.
Далеч по-остър беше председателят на Европейския парламент Давид Сасоли, който по времена пресконференция преди срещата заяви, че Европейският съюз не е банкомат и трябва с демократични средства да се защитят европейските ценности.
Сасоли добави, че според мнозинството от евродепутатите е необходимо тази връзка да залегне в нов правен механизъм. Надявам се да има пряка връзка между бюджетните разходи и състоянието на законността, посочи Сасоли.
На плещите ни лежи голяма отговорност. Всяко отлагане на очакваното решение може да доведе до нови сътресения, допълни председателят на ЕП, каза той.
Сасоли отново подчерта, че всички държави в ЕС трябва да бъдат поставени при равни условия, с което отхвърли предложението да се запазят отстъпките от размера на бюджетните вноски за Австрия, Дания, Холандия, Германия и Швеция.
По неговите думи предложението за въвеждане на нови данъци в ЕС цели бъдещите поколения да бъдат разтоварени от тежестта да изплащат заемите, от които днес има нужда за обособяване на фонда за икономическо възстановяване. Младите поколения очакват не да обеднеят, а да бъдат по-богати, обобщи той.