Берлинчани трябва да гласуват на референдум, за да принудят големите компании за недвижими имоти да продадат хиляди от апартаментите си на града, заявиха представители на властите в четвъртък, тъй като въпросът за високите наеми през годината на изборите става все по-актуален.
Кампания за петиция, подхранвана от гняв заради нарастващите жилищни разходи, представи 183 711 валидни подписа, "повече от общо необходимите" от около 172 000, за да се постави въпросът на общо гласуване, каза берлинският избирателен надзорен орган.
Сега местните служители трябва да определят дата за гласуването, което се очаква да се проведе на 26 септември, същия ден като изборите за нов федерален парламент и правителството на Берлин.
Инициативата „Enpopriate Deutsche Wohnen & Co.", кръстена на най-голямата група имоти в Берлин, е насочена към компании с над 3000 апартамента в портфолиото си. Движението би искало да види повече от 240 000 домове, поставени под управление от публична агенция, които да се администрират "демократично, прозрачно и в обществен интерес".
В град с 3,7 милиона жители, където над 80 процента наемат домовете си, привлекателността на столицата за инвеститори и структурната липса на жилища доведоха до покачване на цените с близо 85 процента между 2007 и 2019 година. Правителството на Берлин-град вече предприе мерки за замразяване на наемите за пет години от 2020 г. в опит да спре превземането на бедните предградия от по-заможни хора, които ги облагородяват, но федералният конституционен съд постанови, че тази политика е незаконна през април.
"Expopriate Deutsche Wohnen & Co." основава своите претенции на член 15 от германската конституция, който предвижда, че „земята, природните ресурси и средствата за производство могат ... да бъдат прехвърлени в публична собственост“ в обществен интерес в замяна на обезщетение.
Приета през 1949 г. с основаването на западногерманската държава, членът беше отдавна забравен по време на Студената война с нейното напрежение между капиталистическия Запад и комунистическия Изток.
Deutsche Wohnen притежава около 111 000 от приблизително два милиона апартамента под наем в Берлин и през май обяви плановете си да се слее с гиганта за недвижими имоти Vonovia.
Компанията остро критикува целите на инициативата като контрапродуктивни.
А кметът на града социалдемократът Михаел Мюлер също отхвърли референдума с аргумента, че би предпочел "партньорства с частния сектор", за да изгради повече жилища.