Европейският съюз и Русия са тясно свързани и остават съседи и важни търговски партньори, въпреки всички проблеми. Това заяви ръководителят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен на пресконференция след първия ден от срещата на върха на ЕС в Брюксел, предава ТАСС.
„Русия е най-голямата ни съседка, Русия и ЕС са тясно свързани, остават съседи и важни търговски партньори. Русия е важен участник в решаването на глобалните предизвикателства. Затова помолихме ръководителя на дипломацията Жозеп Борел да представи доклад за Русия и да разгледаме отношенията с нея в светлината на този отчет“, каза тя, допълва агенция Фокус.
В същото време ЕС вярва, че „Русия оспорва ценностите и интересите на Европейския съюз чрез саботаж, дезинформация и кибератаки“, каза ръководителят на ЕК. „Всички се съгласиха, че Русия оспорва нашите ценности и интереси“, добави тя.
Ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел на свой ред подчерта, че стратегическата дискусия за Русия на срещата на върха е „много дълбока и полезна“. „През последния месец почувствахме, че е важно да проведем задълбочен дебат за Русия. И честно казано, днешната дискусия беше полезна за подготовката на следващата стъпка. Тази стъпка е глобален доклад за различни области на нашите отношения с Русия, който поискахме да се подготвим“, каза той.
“Това ще ни позволи да формираме стратегическа визия и може би дори стратегически действия по отношение на Русия“.
Отговаряйки на въпросите на журналистите, ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази мнение, че енергийното сътрудничество между Русия и ЕС, включително „Северен поток 2“, няма да допринесе за модернизацията на Русия и няма да доведе до промени в страната. „Това, което виждаме [в Русия] днес, е икономика, на която много липсва модернизация и е много зависима от енергийните приходи. Следователно вярвам, че такова сътрудничество на енергийно ниво няма да доведе до модернизация и няма да доведе до реална промяна“, отговори тя на въпрос дали е помолила германското правителство да спре „СП2“.
Фон дер Лайен изрази мнението, че в началото на 2000-те „Русия се опита да модернизира икономиката си с помощта на приходите от петролния и газов сектор, но не можа да направи това, тъй като й липсват технологии, креативна младеж и критични идеи“.