След като Европейският парламент гласува резолюция, с която призова за нови избори в Грузия и за санкции срещу премиера Иракли Кобахидзе и други официални лица, управляващата партия "Грузинска мечта" се отказа от евроинтеграцията.
Грузия беше получила статут на кандидат за членство в блока, но ЕС прекрати процеса на преговори заради приетите спорни закони от страна на прокремълските управляващи. "Грузинска мечта" прокара законите срещу "чуждестранните агенти" и срещу ЛГБТ-обществото, което доближава Тбилиси повече до орбитата на диктатора Владимир Путин, отколкото до Брюксел.
Сега, явно ядосани от резолюцията, от прокремълската партия казаха, че в следващите години няма да се ангажират с евроинтеграция - поне до края на 2028 г.
Още: Досегашният премиер на Грузия е преизбран: "ЕС трябва да докаже, че уважава достойнството ни"
Снимка: Иракли Кобахидзе, Getty Images
"Евроинтеграцията не е милост от страна на ЕС"
„Ние сме горда и уважаваща себе си нация с дълга история. Затова за нас е категорично неприемливо да разглеждаме интеграцията в Европейския съюз като милост, която Европейският съюз трябва да ни даде. Виждаме, че европейските политици и бюрократи използват отпуснатите безвъзмездни средства и заеми, за да изнудват Грузия“, заяви премиерът Иракли Кобахидзе, който по-рано през деня беше преизбран на поста от мнозинството в парламента, което "Грузинска мечта" има след изборите на 26 октомври.
Още: Управляващите в Грузия предложиха бивш футболист на Манчестър Сити за президент
„Днес решихме да не поставяме на дневен ред въпроса за започване на преговори с Европейския съюз до края на 2028 г. Също така до края на 2028 г. отказваме всякаква бюджетна субсидия от ЕС", обяви той.
"Краят на 2028 г. е времето, когато Грузия ще бъде готова, правилно подготвена от икономическа гледна точка, да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз през 2030 г.", посочи Кобахидзе, който в реч пред парламента по-рано постави именно тази година като цел.
"Ние няма да се присъединим към Европейския съюз, като просим и стоим на един крак, а ще се присъединим към Европейския съюз по достоен начин със здрава демократична система и силна икономика“, заяви Кобахидзе, цитиран от местната служба на радио "Свободна Европа".
Припомняме, че Грузия отново се тресе от протести, след като опозицията и президентът Саломе Зурабишвили обявиха изборите за нелегитимни.