Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че Турция е изцяло виновна за лошото състояние на присъединителните й преговори с ЕС и с действията си страната се отдръпва от Европа много бързо.
„Турция се отдръпва от Европа с гигантски стъпки“, каза Юнкер по време на годишна конференция с европейските посланици в Брюксел. По време на изказването си председателят на ЕК заяви също, че решението за окончателното прекратяване на опитите на Анкара за влизане в ЕС зависи изцяло от турския президент Реджеп Ердоган.
В материал за германското издание „Бил дам Зонтаг“ миналия месец Юнкер написа, че ръката на Европа остава протегната към Турция, но страната също трябва да покаже желание и да приеме основните европейски ценности.
Отношенията между Анкара и Брюксел станаха особено обтегнати след масовите чистки в турските медии, образователна система, администрация и полиция след неуспешния опит за преврат от лятото на миналата година. Допълнително влошаване настъпи и след референдума за разширяване на президентските правомощия в страната през април, предаде БГНЕС.
Юнкер коментира и темата за Русия.
Сигурността на ЕС не може да бъде гарантирана без Русия, затова Брюксел и Москва трябва да работят за подобряване на двустранните отношения, заяви той.
"Подобряването на отношенията зависи и от Русия, и от нас. Невъзможно е да се изгради европейска сигурност през следващите години без Русия", предупреди той.
Дипломатът призова посланиците на ЕС да "формулират реалистична реторика в отношенията с Руската федерация, без да компрометират основните принципи на Европейския съюз".
По неговите думи ролята на ЕС на световната сцена намалява и това ще продължава. Една от причините е намаляващото и застаряващо европейско население и отслабената икономика.
„В момента нашият брутен вътрешен продукт възлиза на 24-25% от глобалния, а за 10 години ще падне до 20%”, каза Юнкер.
Той апелира страните от блока да се стремят към съвместна защита на своите интереси в света. Председателят на ЕК също така посочи, че общата икономическа ситуация на Стария континент бавно, но постоянно се подобрява, включително ръстът на заетостта и спадът на държавния дълг. Според него, миграционната ситуация също започва да се стабилизира постепенно.
Жан-Клод Юнкер каза още, че Великобритания първо трябва да се съгласи с условията по развода си с Брюксел, а след това да преговаря за отношенията след Брекзит.
"Трябва да е съвсем ясно, че няма да започнем преговори за бъдещите отношения преди да се разрешат всички отделни въпроси", предупреди той.
Дългогодишният поддръжник на по-тясната интеграция в ЕС посочи, че е разочарован от подхода на британското правителство към преговорите.
"Прочетох с необходимото внимание всички документи за позицията на Обединеното кралство, но никой от тях не ме удовлетворява. Има голям брой въпроси, които трябва да бъдат решени", заяви политикът.