„Румъния заслужава своето естествено място в ЕС и в Шенгенското пространство. Румъния трябва да стане член на шенгенското пространство колкото се може по-бързо, защото го е заслужила“.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Това заяви председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер в реч през румънския парламент по повод 10-годишнината от влизането на страната в ЕС, като уточни, че критериите за приемането не трябва да се затягат, съобщи БГНЕС.
Юнкер отбеляза също, че съдената реформа в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка трябва да бъде извършена до края на мандата му (2019 година) и увери, че "ще се бори заедно с румънските власти за необратимия характер на извършваните реформи“.
Механизмът за проверка и сътрудничество бе въведен специално за Румъния и България през 2006 година, за да се съдейства на двете ни страни в решаването на проблемите в правосъдието и борбата с корупцията Заради този мониторинг двете ни страни още не са приети в Шенгенското пространство.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Ръководителят на Еврокомисията се опита да изчисти „определени недоразумения“ относно концепцията за „Европа на различни скорости“. Тя предизвика скептицизъм в Румъния и България, които съзират в нея формула на дискриминация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
„В ЕС никога не е имало държави второ качество или страни, които ние, движейки се напред, ще изоставим назад. Ние може да се придвижваме заедно, но с различен ритъм. Европа на различните скорости е предвидена от договорите (европейските). „Истинската дискусия е не за Европа на различни скорости, а за необходимостта от сътрудничество. Всичките пет сценария, представени от Еврокомисията, се базират на едно и също положение – 27-те страни-членки вървят заедно напред“, обобщи Жан-Клод Юнкер.