Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Юнкер не посмя да поиска курс към по-тясно обединение на ЕС

14 септември 2016, 11:30 часа • 3531 прочитания

По твърде малко въпроси работим заедно. Много често се дава приоритет на националните интереси. Това посочи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в годишната си реч за състоянието на Европейския съюз.

Юнкер каза, че преди година е заявил, че "има какво да се желае" от Европейския съюз. Тогава казах, че в Европа няма достатъчно съюз и в ЕС няма достатъчно Европа, припомни председателят на ЕК.

Европа не трябва да обезцветява държавите – ЕК няма намерение да търси абсолютно изравняване и Европа никога не бива да се превръща в една държава. Ние не сме Европейските съединени щати, подчерта Юнкер. Трябва обаче да се борим с популизма, категоричен беше той. Да казваш високо "да" в Брюксел и след това да се правиш, че не си участвал във вземането на общоевропейско решение – така не може, заяви председателят на ЕК.

Проблемите на Европейския съюз

Като проблем номер едно на ЕС Юнкер изтъкна безработицата, която продължава да е много висока, макар че, по думите му, от 2013 година досега са създадени 8 млн. нови работни места. Според бившия министър-председател на Люксембург износът на ЕС прави работни места – 14 000 на всеки милион евро износ. Трябва обаче да променим социалната плоскост – Европа не е достатъчно социална, каза председателят на ЕК.

Жан-Клод Юнкер се оплака и от задлъжнялостта в ЕС, но не пропусна да каже, че дефицитът е вече намалял от над 6% от БВП на Европа до 1%.

Относно Brexit Юнкер беше категоричен – ЕС не е застрашен от излизането на Великобритания. Бихме били по-щастливи, ако молбата на Обединеното кралство за напускане на ЕС бъде официално внесена час по-скоро. Така ще можем да уточним и организираме по нов начин отношенията с Великобритания. Във вътрешния европейски пазар ще участва само този, който уважава социалните права, каза многозначително председателят на ЕК.

Юнкер поиска и сключване на търговско споразумение с Канада в най-скоро време. Той отправи призив и към страните-членки на ЕС да подпишат споразумението за климатичните промени от Париж.

Дневен ред за укрепване на ЕС според Юнкер

Може би недотам изненадващо председателят на ЕК не наблегна на конкретика, а наблегна изключително много, че много европейски държави и политици забравят защо беше създаден Европейския съюз. Европа означава мир, заяви той. Понякога се караме, но не се бием, добави Юнкер.

Председателят на ЕК завоалирано се възпротиви на американския начин на живот по отношение на правото, но не посмя да излезе от определени рамки. Европейците сме против смъртното наказание и вярваме във върховенството на закона навсякъде в Европа. Да си европеец означава личните ти данни да бъдат защитени от силни закони – защото европейците не обичат всяко едно тяхно движение да бъде следено. В Европа личното пространство има значение, каза Юнкер.

Работниците трябва да получават едно и също заплащане за един и същи труд на едно и също място. Вътрешният пазар не е място, където хората да бъдат експлоатирани със „социален дъмпинг“. Всяка една компания трябва да плаща данъците си там, където реализира своята печалба, заяви председателят на ЕК, намеквайки за скандала "Apple".

Трябва да защитим селското си стопанство – няма да приема млякото да е по-евтино от водата, каза Юнкер. Според него 50 млрд. евро са били спасени от ЕЦБ във времената на криза – еврото ни предпази, счита той. От икономическа гледна точка Юнкер наблегна на свързаността в ЕС чрез технологиите – до 2020 година да има 5G мрежа, а до 2020 година "всяко село" в Европа да има безплатен достъп до безжичен интернет. Това ще доведе до още 2 млн. работни места, пресметна Юнкер.

Относно плана "Юнкер", авторът му заяви, че вече има реализирани 160 млрд. евро инвестиции. Припомняме, че целта беше да се наберат 315 млрд. евро за три години, като трябваше с всяко едно евро държавна инвестиция да е привлекат 15 евро от частния сектор. До 2022 година ще опитаме да предоставим чрез Европейския стратегически инвестиционен фонд 630 млрд. евро инвестиции, обеща председателят на ЕК.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес