Унгарския Центравоевропейски университет (ЦЕУ) огласи днес, че ВУЗ-ът е бил „принуден“ да премести най-престижните си учебни програми във Виена след дълга и ожесточена правна битка с правителството на Виктор Орбан.
„ЦЕУ беше прогонен със сила“, каза Михаел Игнатиеф, ректор на университета, който беше основан от американския милиардер с унгарски произход Джордж Сорос.
„Това е безпрецедентно. Американска институция беше извадена от страна, която е съюзник в НАТО.“
От университета заявяват, че ще започнат да преподават всички акредитирани от САЩ програми на ново място във Виена, което ще започне да действа през септември 2019 г.
ЦЕУ обаче ще запази кампуса си в Будапеща, а тези, които са се записали там, ще могат да завършат своето обучение.
Привличайки студенти от над 100 държави и главно предлагайки акредитирани от САЩ магистърски програми, ЦЕУ отдавна се счита от националиста Орбан за враждебен бастион на либерализма.
Основан от родения в Унгария Сорос през 1991 г. и нает в американската държава Ню Йорк, ЦЕУ заявява, че целта на закона, приет през април 2017 г., е да се поставят строги изисквания към чуждестранните университети.
Приемането на законопроекта, смятано от критиците на тази стъпка за удар срещу академичната свобода, беше цитирано в неотдавнашния доклад на ЕС за Унгария, който подтикна Европейския парламент да започне безпрецедентно съдебно действие по т. нар. Член 7 срещу Будапеща през септември.
Според ЦЕУ оттогава те спазват закона, като открива своя дейност в щата Ню Йорк, за което американските регулатори потвърдиха, че организира образователни дейности.
Но говорител на правителството в Будапеща нарече американския кампус "кампуса Патьомкин ", който не отговаря на новите правила, поради което правителството отказва да подпише споразумение с властите на САЩ, което да позволи на ЦЕУ да продължи да работи.