В света има много проблеми, през последните няколко дни видяхме как лесно конфликтите могат да излязат извън контрол. Заплахата за глобалната сигурност може да бъде намалена чрез приключване на възможно повече конфликти. Това написа унгарският външен министър Петер Сиярто във Facebook, като помести снимки от срещата си с министъра на икономиката на Иран.
"Ако Иран може да бъде отново интегриран в системата на международно сътрудничество, тогава бихме могли да постигнем значителен напредък в стабилизирането на цялата ситуация в Близкия изток. Разумно е да се започне нормализиране на ситуацията с икономическо сътрудничество. Наш гост е Сейед Ехсан Хандузи, министър на икономиката на Иран. Може да започне заседанието на смесения икономически комитет", написа още той.
Припомняме, че преди месец Европейският съюз разшири санкциите срещу Иран заради репресиите, които режимът на върховния водач Али Хаменей налага над протестиращите в страната. В черния списък на блока са добавени още 29 лица и 3 организации, съобщиха от офиса на чешкото председателство на Съвета на ЕС.
Това стана ясно след среща на външните министри на страните членки. Те са решили да накажат съответните лица заради ролята им в убийството на Махса Амини и насилствените методи, използвани срещу гражданите. Демонстрантите излязоха по улиците в десетки градове в Ислямската република именно след смъртта на 22-годишната кюрдка, която "нравствената полиция" задържа заради "небрежно поставен хиджаб". Амини почина няколко дни по-късно, след като беше в кома - според семейството ѝ тя е била подложена на побой от властите, но режимът не позволява провеждане на независимо разследване.
Малко по-късно Петер Сиярто пусна и снимка от събиране, на което написа: "Предстоят много тежки дебати, всички ще са необходими тук. Да кажем не на санкциите!". На мероприятието той обяви, че лидерите на ЕС, които подкрепиха санкциите срещу Русия, трябва да подадат оставки. Според Сиярто лидерите на ЕС търсят нови санкции срещу Русия, "само за да оправдаят по някакъв начин собствените си грешни и вредни решения". В края на краищата, ако признаят, че предишните санкции не са работили досега, "ще трябва да поемат отговорност" за провала на подобни политики, каза Сиярто, цитиран от информационната агенция MTI, на която пък се позовават местни и чужди медии. Министърът каза, че при такъв сценарий лидерите, подкрепили санкциите, ще трябва да признаят, че са довели европейската икономика до рецесия и да подадат оставки. „Това би била нормалната реакция на онези, които навредиха на Европа с налагането на санкции“, убеден е Сиярто.