Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна и Русия се разбраха да спрат военните действия в Донбас, но реално нищо повече

10 декември 2019, 06:35 часа • 2584 прочитания

На срещата на лидерите от Нормандската четворка в Париж беше договорено, че трябва да влезе в сила пълно спиране на огъня в Източна Украйна, предаде БГНЕС, позовавайки се на BBC. Няма обаче договорка за дата за избори в Донбас.

С посредничеството на Франция и Германия, президентите на Русия и Украйна Владимир Путин и Владимир Зеленски за първи път се срещнаха лично и преговаряха за кризата в Донбас.

"Двете страни се съгласяват на пълно спиране на огъня без изключения, преди края на 2019 година" пише във финалното комюнике от срещата в Париж. Договорени са още три зони, в които украинските войски и проруските сепаратисти да отстъпят от фронта, както това беше направено по-рано от Украйна при градовете Петровское, Золотое Станция Луганская. Изтеглянето на войниците и бойната техника "трябва да е завършено преди края на март 2020 година", пише в комюникето, цитирано от АФП.

Друга договореност, постигната между Владимир Путин и Владимир Зеленски, беше за нова размяна на пленници. Такава размяна през септември беше един от факторите, които върнаха Русия и Украйна на масата за преговори. Новата размяна трябва да е факт преди да е изтекла 2019 година, казаха Путин и Зеленски.

На срещата в Париж не се очакваше пробив в отношенията между Русия и Украйна. Двете държави остават много далеч в позициите си как да се реши кризата в Донбас.

Владимир Зеленски изтъкна след разговорът с Путин, че Киев и Москва остават на крайно различни позиции по отношение на това кога и как да се предаде контрола на границата между Донбас и Русия обратно на Украйна. Зеленски отхвърли и идеята на Путин за особен статут на Донецка и Луганска област и каза, че Украйна не може да се превръща във федерална държава.

Всъщност Путин поиска промяна в конституцията на Украйна, като една от стъпките за решаването на кризата в Донбас. На пресконференция след срещата на Нормандската четворка руският президент каза, че основния закон на Украйна трябва да се промени така, че да бъде даден специален статут на Донбас. Освен това руският президент поиска да бъдат отворени повече пропускателни пунктове във фронтовата линия, за да могат по-лесно да се пътува между контролираните от Украйна и сепаратистите територии в Донбас. Друг важен въпрос за постигането на мир била амнистията за хора, участвали на страната на бунтовниците в конфликта.

Украинският президент обаче настоява, че Украйна трябва да има пълен контрол над своите източни провинции и не може да прави компромиси за която и да е територия.

"Имаме много, много работа за вършене, но се отбелязва движение. Набираме инерция", каза Ангела Меркел след преговорите. "Моето усещане е, че имаше добра воля в участниците в срещата да се намери решение на сериозните проблеми", допълни германският канцлер.

Такова беше и мнението на домакина на срещата Еманюел Макрон. Френският президент каза: "Фактът, че сме тук, рамо до рамо, сам по себе си е важен резултат. Постигнахме рестарт на преговорите, което не беше направено в продължение на няколко години. Това е постижение." Макрон обяви, че следващата среща на Нормандската четворка ще е след 4 месеца.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес