Украйна е готова да обсъди с Русия бъдещето на Крим, ако силите на Киев достигнат до границата на окупирания от Москва полуостров. Това заяви пред Financial Times високопоставен съветник на президента Володимир Зеленски.
Изявленията на Андрий Сибиха, заместник-началник на кабинета на Зеленски, са най-ясната декларация за интереса на Украйна към преговори от април миналата година.
Още: Зеленски: Има надежда в Тръмп, Америка не може да загуби или да изглежда слаба (ВИДЕО)
"Ако успеем да постигнем стратегическите си цели на бойното поле и когато сме на административната граница с Крим, сме готови да отворим дипломатическа страница, за да обсъдим този въпрос", заяви Сибиха, визирайки очакваната контраофанзива през пролетта. Според САЩ тя трябва да започне в следващите няколко седмици.
ОЩЕ: Окупационните власти в Запорожие: Украинците са готови и чакат сигнал за контраатака
Андрий Сибиха е опитен дипломат, който се занимава с външна политика в кабинета на президента на Украйна и е бил заедно със Зеленски в ключови моменти от войната. Той каза, че държавният глава и неговите съветници сега говорят конкретно за Крим, тъй като украинските военни се приближават към започването на контраофанзивата за отвоюване на контролираната от Русия територия.
Украйна прекрати преговорите с Москва миналата година след разкриването на военните престъпления на руснаците в Буча. Зеленски подписа указ, с който изключи диалога с Путин, след като Кремъл анексира четири украински провинции през септември след фалшиви референдуми. Украинският президент изключва мирни преговори, докато руските сили не напуснат цяла Украйна, включително Крим.
ОЩЕ: Полски генерал: Във Варшава Зеленски се готви за преговори с Русия
Зеленски многократно е заявявал, че крайната му цел е да върне цялата територия на страната, включително Крим, под контрола на Киев. Но през май миналата година той постанови, че Украйна може да обмисли мирно споразумение, ако руските сили се върнат на позициите в Източна Украйна преди миналогодишната инвазия, и предположи, че въпросът за Крим може да бъде решен по-късно чрез дипломация.
Крим е под руска окупация от февруари 2014 г. и беше анексиран от Москва през следващия месец след инсцениран референдум - ход, осъден от международната общност като незаконно заграбване на земя.
От друга страна, Михайло Подоляк - съветник на президента Зеленски, заяви в сряда пред радио "Свободна Европа", че украинските сили ще бъдат "пред вратите на Крим" след "пет до седем месеца".
Само че някои от западните съюзници на Украйна се опасяват, че Путин може да прибегне до тактически ядрени оръжия, за да защити полуострова, чийто статут според Кремъл не подлежи на преговори. Така че коментарите на Сибиха пред Financial Times биха могли да облекчат положението за западните служители, които са скептично настроени към способността на Украйна да си върне полуострова и се опасяват, че всеки опит да се направи това по военен път би могъл да подтикне диктатора към ескалация на войната.
Москва: Отпускането на 20 млрд. на Украйна от замразените руски активи е кражба
НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 12.12.24 - Новият пакет санкции на ЕС удря руския флот в сянка
Заради съществени нарушения на договора: OMV прекратява договора си с "Газпром"