Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украинска оценка: За седмица можем да заличим всичко постигнато от руснаците за 9 месеца (ВИДЕО)

01 май 2023, 10:26 часа • 44642 прочитания

ЧВК Вагнер постигат успехи в Бахмут само тогава, когато руската артилерия работи и не е контрирана достатъчно добре от украинската. Затова руският олигарх и създател на ЧВК Вагнер Евгений Пригожин е толкова нервен. Така един от известните украински военни източници коментира в Twitter прясното интервю на Пригожин със заплаха да изтегли ЧВК Вагнер от Бахмут, ако няма по-мащабни доставки на боеприпаси.

Въпросният източник, който е офицер, казва и друго – ЧВК Вагнер много често не се подчиняват и не уважават командирите на редовната руска армия, извършват атаки и без необходимата координация. Ако артилерийската подкрепа липсва, "вагнеровците" не могат да напреднат и дават много жертви, като състоянието на нещата вече е такова, че атаки "напред на нож" не могат да бъдат правени предвид големите загуби. Показателно е, че в сутрешната сводка на украинския щаб изрично е посочено, че в Запорожка област (при Бердянск) са пристигнали 400 затворници, вербувани от "Вагнер", а в Луганска област – 200 затворници. Всички те минават обучение, като има заповед да се стреля на месо, ако някой опита да избяга от полевите лагери, гласи украинската информация.

Бойците на ЧВК Вагнер не са подготвени да воюват в защита, при организация и управление на сложни защитни позиции (установяване на артилерийски огневи позиции, координация на работата им, осигуряване на навременна логистика), казва още украинският военен източник. Затова и скорошна украинска контраатака в Бахмут може да доведе дотам, че всичко взето от руснаците с много кръв през последните 9 месеца да бъде загубено за седмица (с обкръжаване на Горловка и предградията на град Донецк) – зависи от решенията на украинското командване, каква стратегия е подготвена и какви ресурси ще бъдат хвърлени, добавя той и изрично уточнява, че в момента за намиращите се в Бахмут украински части няма достатъчно боеприпаси, за да се противопоставят постоянно и систематично на руската артилерия – затова и бойците на ЧВК Вагнер успяват да напредват, макар и изключително бавно.

Украинската армия може да стигне до Русия: Пригожин и командири на ЧВК Вагнер

В украинския телеграм канал "Бахмутски демон", който е списван от биещи се в Бахмут украински военни, има изрично съобщение, че при Хромово (2 километра западно от Бахмут) засега руснаците не могат да пробият и да отрежат окончателно Пътя на живота. В уличните боеве обаче, по улица „Корсунски“ (старият главен път в западната част на града) има известен руски напредък. "Това се превърна в капан за руснаците. И всичко, което направят след това, ще играе срещу тях. Разбира се, това има своята цена за нас, но е ясно защо сме тук толкова дълго и все още оставаме. След време, сигурен съм, всеки ще види всичко", се казва още в съобщението, което кореспондира с мнението на другия украински източник.

Междувременно, генерал Олександър Сирски, командващ украинските специални части и водещ операциите в Бахмут, коментира, че някои руски позиции са били превзети при украински контраатаки. А украинският министър на отбраната Олексий Резников заяви, че "сме на финалната права в подготовката за контраофанзивата. Много се направи, за да има успех - всичко трябва да е внимателно планирано и обмислено".

(КАРТА) Относно ситуацията в Бахмут, пак различно звучат два от най-популярните руски телеграм канали - "Рибар" и този на руския пропагандист Семьон Пегов (WarGonzo). В "Рибар" вече категорично говорят, че са превзети Индустриалния колеж (направлението от юг в западната част на града) и Медицинския колеж, което кореспондира с тона на "Бахмутски демон" за известни руски успехи по улица "Корсунски". Пегов обаче не отбелязва никакъв руски успех през изминалите 24 часа.

Извън Бахмут и Маринка, реално активни пехотни бойни действия няма, като по линията Сватово – Кремена в Луганска област за пръв път от началото на войната не е регистрирана нито една руска пехотна атака. Общо по целия фронт в Украйна за изминалите 24 часа е имало 36 руски пехотни атаки, което е доста ниско ниво от обичайното напоследък (около 55-60).

Постоянните промени, които издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин прави в руското военно командване, раздробяват командната верига в руската армия и неимоверно затрудняват провеждането на мащабни и сложни операции. Това е основен извод в специализиран анализ на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), посветен на множеството промени в руската военна командна структура.

На първо място – руската инвазия в Украйна започна без да има ясно определен командващ, ръководещ операцията. По това време Путин играеше ролята на главнокомандващ поне в политическо отношение, защото се надяваше да превземе Киев за 3 дни и да припише това като свой бляскав успех в геополитическо отношение, без да рискува друг да му отнеме от славата (както през Втората световната война вървят отношенията между Сталин и маршал Георгий Жуков). Планът за руски блицкриг обаче се провали с гръм и трясък и чак през април 2022 година беше назначен командващ руските сили в Украйна – генерал Александър Дворников, но тихомълком, без официални уточнения. Той трябваше да превземе Донбас до 9 май, 2022 година и не успя – съответно, на негово място дойде генерал Генадий Жидко, но реално те двамата с Дворников заемаха сходни постове – Жидко пое Източното военно окръжие, а Дворников беше начело на Южното военно окръжие. Едва 8 месеца след началото на войната недвусмислено беше назначен командващ – генерал Сергей Суровикин. И това стана, след като преди това той водеше южната групировка на руските сили, докато генерал Александър Лапин отговаряше за щурма на Северодонецк и Лисичанск, водейки централната военна групировка в Украйна, а западната групировка беше водена от генерал Андрей Сичевой. Овладяването на Северодонецк и Лисичанск вероятно убеди Путин да заложи на фигури, които не са асоциирани с началник-щаба на руската армия генерал Валерий Герасимов – по това време и ЧВК Вагнер вече трупаше репутация на ефективна сила, постигаша тактически успехи там, където редовната руска армия не може и влиянието на Евгений Пригожин върху военно-политическия процес растеше, коментира ISW.

Дойде обаче есента на 2022 година и успешните украински контраофанзиви в Харковска и Херсонска област. Това се превърна в пореден хаос и за руското военно командване – нови смени, конкретно тази на Лапин беше най-шумна, защото неговите войници панически отстъпиха в Харковска област. Няколко дни преди контраофанзивата генерал Сичевой беше отзован като командващ на западната групировка, вероятно с цел опростяване на командната верига в полза на Лапин.

С идването на Суровикин обаче, Евгений Пригожин и ЧВК Вагнер вече почнаха да стават много влиятелни. Затова и руският военен министър Сергей Шойгу, както и генерал Герасимов, се намесиха решително – има съобщения за специална среща с Путин в Ростов, като изглежда точно на нея руският президент е бил убеден да остави зимната руска офанзива в ръцете на Герасимов. В края на декември, 2022 година имаше силна информационна кампания срещу "Вагнер" и това донякъде успя – Герасимов пое поста на Суровикин, след като руснаците превзеха Соледар, макар и давайки хиляди жертви, а Путин призна това като успех на Герасимов, не на Пригожин и ЧВК Вагнер.

Неуспехът да бъде превзет Бахмут обаче разклати сериозно позициите на Герасимов – точно там сериозна роля за стабилизиране на нещата изиграха руските десантчици от ВВС под командването на генерал Михаил Теплински. Той е част от лагера около Пригожин, а руският олигарх отново вдигна градусите в информационната война с Шойгу и Герасимов. Засега нова промяна на самия връх на руското военно командване няма, но има нови рокади като тази на отговарящия за логистиката зам.-руски военен министър генерал Мизинцев – резултатът от предстоящата украинска контраофанзива ще покаже какво ще се случи на върха в руската военна командна верига.

Украинският генщаб предупреждава: Не е безопасно в Севастопол (ВИДЕО)

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес