Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украинци в Русия се страхуват от мобилизация: "Ще стрелям по руснаците и ще се предам"

28 октомври 2022, 14:30 часа • 7919 прочитания

Когато Владимир Путин обявява "частична" мобилизация през септември, Иван е отчаян. Той е избягал от окупирания Донецк през 2021 г. и сега е руски гражданин, живеещ в Новосибирск (Сибир). Той осъзнава, че може да бъде изправен да се бие срещу родната си Украйна и перспективата да го пратят на повече от 3500 километра, за да бъде използван като пушечно месо в бруталното завоевание на Русия, го ужасява.

Иван, колегите и приятелите му постоянно следят местните канали в "Телеграм", споделящи неофициални списъци на хората в Новосибирск, които са призовани да служат в армията, пише Kyiv Independent.

През септември Русия обяви, че ще мобилизира 300 000 наборни войници, за да се бият в Украйна, но независимите местни медии съобщиха, че реалната цел е над един милион. Въпреки изявлението на Путин, че мобилизацията ще включва само бивши военни, многобройни доклади потвърждават, че се призовават мъже от всички възрасти и професии. Изглежда, че етническите малцинства са мобилизирани с "приоритет". Вече има данни за загинали в бой наборници и заловени като военнопленници в Украйна.

Сред наборниците има украинци, които са получили руски паспорти след нахлуването на Русия в Донбас и Крим през 2014 г. - както тези, които са били принудени да приемат руско гражданство, така и онези, които са го направили доброволно.

Иван, който сега съжалява, че е получил руски паспорт, докато е живял в окупирания от Русия Донецк, казва, че няма да стреля по хората, които обича. "Те (б.а. - руснаците) искат да ме изпратят да се бия срещу украинците, моя народ. Аз няма да стрелям по тях. Ако ме изпратят, ще стрелям по руснаците и ще се предам на украинските сили", казва мъжът пред киевското издание.

ОЩЕ: Украинското разузнаване: Мобилизирани руснаци масово звънят на горещата линия в Украйна как да се предадат

Русия нахлу в Украйна през 2014 г., като окупира Крим и части от източните украински области Донецк и Луганск. Скоро тя започна насилствена русификация на местното население. В Крим всички получиха руски паспорт и бяха третирани като руски граждани. В окупираните части на Донбас руснаците постепенно ускориха и увеличиха по мащаб процеса на раздаване на руски паспорти - започнаха да принуждават хората да имат руско гражданство, за да получат работа.

Иван решава да получи руски паспорт, за да се премести в Русия, тъй като родният му град Донецк се е превърнал в "безнадеждно място" след годините на окупация. "Никой не ме е принуждавал да получавам руски паспорт", казва той.

При получаването на руски паспорт и преместването, призоваването в армията не го е притеснявало. Бил е на 36 години, доста над обичайната възраст за задължителна военна повинност, която е от 18 до 27 години.  Когато обаче Путин започна извънредна мобилизация, възрастовата граница беше вдигната на 50 години.

"Ще се предам на украинските сили, ако ме призоват. И не искам да бъда разменен в Русия, ако съм военнопленник", казва Иван.

Съгласно Женевските конвенции, Украйна няма да разменя пленени руски граждани, ако те не искат да се върнат в Русия, заяви вече Михайло Подоляк - съветник на кабинета на украинския президент Володимир Зеленски.

Въпреки че все още не е призован в армията, шансовете Иван да бъде принуден да се бие, остават големи.

На 19 октомври Путин обяви военно положение в окупираните от Русия региони на Украйна. Указът забранява на жителите да напускат регионите, дава зелена светлина на руските сили да депортират хора в Русия и да конфискуват имуществото им и създава така наречените "подразделения за териториална отбрана". За да попълнят тези части, руските войски планират насилствено да наемат местни жители.

Подобно на хиляди други, Олексий се крие у дома си в Донецк вече повече от осем месеца, докато руските пълномощници хващат хора от улицата и ги изпращат на фронтовата линия като пушечно месо, за да спрат контранастъплението на Украйна, разказва Kyiv Independent.

Когато Путин обяви мобилизацията, "за мен нищо не се промени", казва Олексий пред изданието. Местните пълномощници започнаха кампания за принудителна мобилизация още от първия ден на пълномащабната война.

В опит да прикрие поредното военно престъпление, Кремъл ускори "паспортизацията", за да може Русия да свика още украинци, които сега вече са определени като "руски граждани". Насилственото мобилизиране на хора от окупираните територии противоречи на Женевските конвенции, които Руската федерация е подписала.

След като Путин обяви анексирането на четири украински региона - Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област - контролираният от Кремъл Конституционен съд постанови, че всички в тези украински региони вече са руски граждани. Единственият начин да не получите руски паспорт там, е да напишете официално искане да не го получавате. Но дори и да се появите, за да попълните документите за такава молба, това може да бъде опасно, казва Олексий.

Друг мъж, родом от Донецк - Дмитрий, е напуснал окупирания регион на Украйна през 2021 г. и в момента се намира в руския град Ростов. Той е украински гражданин и не желае да получи руски паспорт. След като Кремъл обяви "анексирането" на Донецка област през септември обаче, технически той може да се счита за подлежащ на мобилизация в Русия. Ако бъде призован, планът му е да намери начин да се измъкне.

"Ще се укрия и ще се опитам да реша този въпрос в местната болница", казва Дмитрий, намеквайки за подкуп и за евентуално счупване на някой крайник, както правят много от отказващите да отидат на фронта руснаци.

И тримата мъже - Иван, Олексий и Дмитрий - казват, че не искат да умрат за Русия.

Мобилизацията на непропорционално голям брой коренни жители на руските региони Бурятия, Якутия, Тува и Дагестан породи нови опасения, че Путин подбира не на случаен принцип кого да викне в армията. "Това включва и геноцида над украинците, живеещи в Русия", казва Иван. "Русия е наясно, че тези хора са украинци, и умишлено изпраща тези хора на война".

"Един малък човек (б.а. - Путин) открадна много, много животи", добавя той.

ОЩЕ: ВИДЕО с побой на офицер над войник: Проблемът с расизма в руската армия носи още негативи за Путин

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес