Почти 60% от запасите от нефт и газ и 90% от въглищата трябва да останат в земята, за да се запази глобалното затопляне под 1,5 ° С, смятат учени, цитирани от Би Би Си.
Това е „мрачна“, но реалистична оценка на „това, което науката ни казва, че е необходимо“, убеждават още изследователите.
Те са „нарисували сценарий на бъдещето“, който оставя много по-малко място за извличане на изкопаеми горива, отколкото се предполагаше по-рано.
Изследователите са изчислили, че в световен мащаб производството на изкопаеми горива трябва да е достигнало своя връх през 2020 г. и да е в постоянен спад от 3% всяка година до 2050 г.
„По време на пандемията от Covid-19 видяхме голям спад в производството, но то се възстановява“, казва експертът по енергийни системи от UCL д-р Стив Пай пред Би Би Си.
Изследването се фокусира върху това колко енергия е необходима и каква трябва да бъде границата на въглеродните емисии.
Д-р Джеймс Прайс, също от UCL, твърди: „Ние казваме с нашия модел:„Изпълнете всички тези изисквания от сега до 2100 г., без да отделяте твърде много въглероден диоксид“.
Много проекти за добив на изкопаеми горива, които вече са планирани или са в експлоатация, вероятно ще навредят на шансовете на света да постигне международно договорените целеви граници за глобалното затопляне, определени от Парижкото споразумение от 2015 г., смятат още учените.
Горната граница на допустимите емисии, определена от моделирането в проучването, публикувано в списание Nature, би дала на света 50% шанс да ограничи затоплянето до 1,5 ° C.
Но проучването казва: „Това не отчита несигурността около, например, обратната връзка с климатичната система. Така че, за да се гарантира по-голяма сигурност за стабилизиране на тази температура, [дори] още повече въглерод трябва да остане в земята."
Изследователите подчертават националните политики за изцяло прекратяване на добива на изкопаеми горива, включително съюза, създаден от Коста Рика и Дания, който ще бъде стартиран на решаващата конференция на ООН по изменението на климата в Глазгоу тази година, с молба държавите да спрат издаването на разрешения за добив на изкопаеми горива.
Те казват още, че се надяват, че "ясните числа" ще вдъхновят политическата воля за бърза и спешна промяна, за да се отклоним от зависимостта от изкопаеми горива.