Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турска партия в Германия агитира срещу властта в Берлин

19 септември 2017, 18:33 часа • 7196 прочитания

В последните дни преди парламентарния вот в Германия активисти на турска партия, учредена от емигранти, засили откритата си враждебна кампания срещу властта в Берлин и призовава да не се гласува за „враговете на Турция“.

В неделя германските избиратели ще гласуват за Бундестага, а по време на предизборната кампания политиците направиха Турция едва ли не основна тема в посланията си. Участник в изборите е и новата партия Алианс на германските демократи /AA-D, Allianz Deutscher Demokraten/, учредена през юни 2016 г. от потомци на турски гастарбайтери в Северен Рейн-Вестфалия. В листата й има 15 кандидати за новия парламент, а за да спечели място в него, трябва да прескочи 5-процентовия праг, което обаче по данни от социологическите проучвания засега не е възможно. В Гелзенкирхен, град населен с големи компактни маси турци, тези дни по улиците обикалят автомобили с високоговорители, от които се разнася високият глас на турския президент Реджеп Ердоган, призоваващ никой да не гласува за враговете на Турция. Всички агитационни материали, ползвани от тази партия по време на кампанията, са изработени с портретите на Ердоган и цитати от негови изявления, от тонколоните се носят песни, посветени на турския държавен глава. Гласът на Ердоган изисква от германските турци да подкрепят масово етническата партия и в никакъв случай да не гласуват за християндемократите, социалдемократите и зелените.

Регионалният лидер на турската партия Селчук Джинги заяви, че решението за учредяването й е предизвикано от декларацията на федералното събрание, с което събитията от 1915 г. бяха квалифицирани като арменски геноцид.

„През последните години политиката на Германия ни причини болка и огорчение, и затова решихме да се намесим в нея. Политиците в тази страна и партиите правят политика на наш гръб и използват Турция. Всички станаха експерти по Турция, но нас никой не ни пита какво мислим. Длъжни сме да предприемем стъпки и срещу крайнодесните, проповядващи ислямофобия и вражда към мигрантите от Алтернатива за Германия /AfD/, тази партия разширява влиянието си, а е налице и растящата враждебност към чужденците в страната“, коментира той.

По данни от Партията на зелените и Левицата на федералните избори през 2013 г. 64% от германските избиратели от турски произход са подкрепили Социалдемократическата партия.

Днес в Гелзенкирхен Шукрю Алъбък, активист на турската партия, посочи липсата на всякаква логика, ако се гласува за големите германски партии и подчерта наложителността да бъде подкрепена неговата, защото само тя защитава гражданите от турски произход. Атаката с агитационните материали с лика на Ердоган и гласовите му послания обаче не успяват да привлекат германските турци. Имам право на глас, но няма да го дам за Ердоган, казва млада жена пред един от пунктовете. Партийният активист се опитва да я убеди, че с вота си тя няма да подкрепи турския президент, а турската партия, но тя бързо се отдалечава с думите „Виждам потретите на Ердоган“, така реагират и много други.

Лале Акгюн, психолог по професия и два мандата депутат в Бундестага от Социалдемократическата партия смята, че употребата на Ердоган по време на предизборната кампания само ще засили позициите на крайнодесните от Алтернатива за Германия. Според нея е наложително германските партии да предотвратят поляризацията.

„Плакатите с образа на Ердоган укрепват силата на враговете на мигрантите и исляма, а сред хората се настанява страхът. Прави се предизборна пропаганда с портретите на един президент на държава, в която германски граждани са хвърляни в затворите. Реакцията на страхуващите се от това може да бъде само една – да се плъзнат в дясното“, коментира бившата депутатка.

Активистът от турската партия Ариф Юнал и два мандата представител на Зелените в регионалния парламент смята, че неправилно се създава имидж на всички германски партии като врагове на Турция.

„Напротив, те не внушават враждебно отношение към страната, а критикуват Ердоган. Не трябва да им се създава образ на врагове на Турция, ако те са само противници на управляващата Партия на справедливостта и развитието. Трябва да се прави разграничение между Турция и Ердоган“, препоръчва Юнал. Той припомня и позицията на германския външен министър Зигмар Габриел, според когото предизборните призиви на Ердоган представляват безпрецедентна намеса в националния суверенитет.

Кандидатката за депутат от Зелените Гьонюл Ейлендже твърди, че има голяма разлика между посланията на партиен лидер и на президент на държава, но в случая намесата на Ердоган се възприема като държавна намеса.

Според Джанер Авер от Изследователския център за проучвания и интеграция на турците в град Есен Германия е страна на имигрантите, но едва около 5% от депутатите във федералния парламент са с такъв произход. Колегата му д-р Яшар Айдън пък илюстрира с провала на „турската партия, създадена в България“, като визира ДОСТ с лидера й Лютви Местан.

„Възможно е хората да гласуват за Алианса на германските демократи като наказателен вот спрямо другите партии, но това няма да отвори особен път за турците. Според мен много по-уместно е турците да се интегрират в другите партии и във вътрешен дебат да отправят критики към управлението на страната“, коментира германският избирател от турски произход.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес