Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турция продължава със сондажните дейности в Източното Средиземноморие

04 май 2020, 22:36 часа • 1840 прочитания

Турция продължава с проучването на енергийните ресурси и сондажните дейности в Източното Средиземноморие, въпреки пандемията от COVID-19, която наред с понижаване на цените на нефта причини и временно спиране на дейността на чуждестранните петролни компании в региона, пише турското издание Daily Sabah.

Страната продължава с дейностите си в Източното Средиземноморие с помощта на два кораба - "Фатих" и "Явуз", наред с корабите "Оручрейс" и "Барбарос Хайретин Паша".

Първият кораб - "Фатих" - ще продължи със своите операции в Черно Море, където ще започне работа през юли.

Очаква се към корабите в Средиземно море да се присъедини и плавателния съд "Кануни", предаде агенция Фокус.

Ефекта на вируса причини глобални икономически последици и падане на цената на петрола. Този колапс беше задълбочен и от ценовата война между Русия и Саудитска Арабия - два от най-големите производители на петрол, след като не успяха да постигнат споразумение за намаляването на производството на петрол през Март. По-късно все пак споразумение беше подписано, но то влезе в сила едва в началото на този месец.

Ефектите на COVID-19 в комбинация с ниските цени на петрола оказаха влияние и на сондажните дейности, включително в Източното Средиземноморие, където някои компании временно преустановиха дейността си. Това включва и някои компании, наети от Република Кипър, които обявиха, че ще ревизират своята дейност и плановете си за 2020 - 2021 г.

Мехмет Ефе Биреселиоглу, ръководител на отдела по устойчива енергия в Университета по икономика в Измир заяви, че корабите, които проучват ресурсите в региона ще напуснат Източното Средиземноморие, след като пандемията се успокои.

"Колапсът в цените на петрола предизвика загуба на (мотивация) сред международните фигури в региона", каза той пред "Анадолската агенция".

"Можем да кажем, че компаниите приеха по-сдържана политика на фона на пандемията, което предизвика пауза за плановете им в региона. Въпреки това не изключваме промяна на ситуацията, когато вирусът изчезне", отбеляза той.

Преди пандемията много държави са имали различни планове, които Биреселиоглу нарече ревизионистки, за някои ключови региони, включително Източното Средиземноморие и Близкия Изток.

Той подчерта влиянието на турската активна политика в региона и увеличеното й присъствие в Източното Средиземноморие.

"Турция следваше сходен път и предприе съответните политики чрез двустранно сътрудничество и придоби присъствие в региона. Ако Турция може да излезе от тази криза с възможно най-малко щети върху себе си, нейната облагодетелствана позиция може да се засили дори повече", каза той.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес