Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тревожно: алпийските ледници се топят все по-бързо

03 септември 2021, 16:02 часа • 2308 прочитания

„В Алпите имаме нагледно доказателство за промяната в климата,“ до този извод стига швейцарският Институт за хидроизследвания, който констатира увеличаване на площта на глетчерните езера през последните десет години. Топенето на глетчерите само в Швейцария е довело до образуването на цели 180 нови глетчерни езера. В периода 2006-2016 година водната повърхност на тези езера в Алпите се е увеличавала с по 150 000 квадратни метра годишно.

Необратими промени?

Глетчерни езера има не само в Алпите. Световно известните Седем рилски езера в България също са ледникови езера, разположени приблизително на същата височина в планината, както повечето алпийски глетчерни езера – над 2000 метра надморска височина. Рилските езера са се образували във вдлъбнатини по склона на планината, като отделните езера са свързани помежду си чрез малки поточета. При преминаването на водата по тези поточета са образувани малки водоскоци и водопади.

Институтът за хидроизследвания в Швейцария за пръв път е направил пълна инвентаризация за глетчерните езера на територията на страната, които са се образували след т. нар. „Малък ледников период“ около 1850 година. В онези години глетчерите достигат най-голямата си площ в историята, после постепенно започват да се топят. Ето как в периода от 1850 до 2016 година площта на глетчерните езера се увеличава средно с по 40 000 квадратни метра годишно. След това обаче темпът на разрастването им скача почти четирикратно.

187 езера са изчезнали

Каталогът на Института за хидроизследвания обхваща 1200 езера, като 187 от тях вече не съществуват, след като са били затрупани от седиментите, които глетчерите транспортират. През 2016 година площта на наличните глетчери е възлизала на над 6 милиона квадратни метра, но продължава да намалява поради топенето. Днес едно от най-известните езера се намира на 2800 метра височина под глетчера Плен Морт в Бернските Алпи. През пролетта то се пълни с вода от топящите се снегове и ледове, а в края на лятото тази вода се оттича през един поток. За да бъде предотвратена опасността от бурно изпразване на езерото, което може да предизвика наводнения в селищата покрай потока, швейцарските власти междувременно са изкопали специален отводнителен канал.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес