Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Транзитът на руски газ за Гърция и Италия няма да минава през България

13 декември 2016, 21:10 часа • 2983 прочитания

Председателят на УС на „Газпром“ Алексей Милер проведе срещи с представители на италианската „Едисон“ /част от френската EDF/ и гръцката ДЕПА, с които обсъди оптималния маршрут за доставката на руски газ за Гърция и Италия. Маршрутът най-вероятно ще заобиколи България.

Срещите се проведоха с изпълнителния вицепрезидент на френската EDF и главен изпълнителен директор на италианската „Едисон“ Марк Бенайун и главния изпълнителен директор на ДЕПА Теодорос Китсакос, предадоха РИА Новости и БГНЕС.

„Страните обсъдиха осъществяването на меморандума за взаимно разбирателство. Става дума за определянето на оптимален маршрут за доставката на природен газ от Русия за Гърция и от там за Италия. Участниците в срещите са подчертали, че съвместната работа на компаниите ще допринесе за решаването на задачите за развитието на допълнителни газотранспортни мощности и ще съдействат за укрепването на енергийната безопасност в южната част от континента“, се казва в съобщението, разпространено след разговорите.

На 24 февруари трите компании подписаха Меморандум за взаимно разбирателство за доставките на руски газ по дъното на Черно море през трети страни за Гърция и Италия с цел създаването на южен маршрут за износа на руски природен газ в Европа. Страните заявиха, че максимално ще използват резултатите от дейностите, осъществени от „Едисон“ и ДЕПА в рамките на проекта ITGI Poseidon. Poseidon е проект на морската част от газопровода ITGI (Interconnector Turkey — Greece — Italy) за съединяването на газотранспортните системи Гърция и Италия.

В началото на декември Алексей Милер обяви, че „Газпром“ приключва с техническия и икономически анализ на точката на вход за продължаването на доставките от газопровода „Турски поток“ на територията на ЕС в рамките на споразумението по проекта Poseidon. Планираше се решението да бъде взето на срещата в средата на декември.

Газопроводът „Турски поток“ замени проекта „Южен поток“, който трябваше да стига до България. В случай, че „Газпром“ избере да доставя газ от Турция за Гърция, а не през България това сериозно ще подкопае усилията на София да се превърне в газов хъб. Страната ни рискува да бъде заобиколена след 2019 г., когато се планира пускането в експлоатация на „Турски поток“ и отказа на „Газпром“ от доставките на руски газ по т.нар. Западен маршрут през Украйна и България за Турция и останалите балкански държави. Освен това България рискува да загуби и възможността да получи допълнителни количества руски газ, които ще се транспортират за Европа не през нашата територия, а през тази на Гърция и Италия.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес