Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ТПТИ е на път да се превърне в политическо споразумение

09 февруари 2015, 12:05 часа • 19120 прочитания

Скандалите около изключително противоречивото търговско споразумение между САЩ и ЕС продължават. Дни след като ЕК съобщи, че оповестява на сайта си всички налични документи по преговорите, в общественото пространство изтече поредната секретна част от Трансатлантическото партньорство. Това е ново доказателство, че Комисията публикува само ПР брошури и продължава да крие важните теми, които се обсъждат от преговорните групи, алармират от "Солидарна България" и екологичното сдружение "За Земята"

Прегледът на текста по глава "Регулаторно сътрудничество" показва, че механизмът е инструмент за блокиране и отслабване на обществените стандарти, които са в интерес на граждани, работещи, потребители и околната среда. Той включва възможността неизбрани от никого лобита да донаписват законопроекти, разбира се, съобразно собствените си интереси.

Този механизъм излиза далеч извън обхвата на търговията. Превръща ТПТИ от икономическо в политическо споразумение.

Частта "Регулаторно сътрудничество" предвижда партньорите по Трансатлантическото споразумение да съгласуват законите си. Т.е. САЩ ще има съвещателен глас при подготовката на европейските регулации. Какво налага предварителен оглед? Целта на ТПТИ е не само да премахне бариерите пред търговията, но и да попречи да бъдат създадени нови правила. Напомняме, че под бариери ЕК има предвид не митата, а всички регулации и стандарти, които биха могли да намалят корпоративните печалби.

В рамките на този механизъм ще бъде създаден Съвет за регулаторно сътрудничество. Той трябва да улесни ранния достъп до проектозакони и възможността заинтересованите страни да участват в писането на стандартите. Предвижда се поне веднъж годишно двете страни да публикуват списък с планираните регулаторни мерки. Бизнесът трябва да бъде подготвен своевременно.

"Регулаторното сътрудничество" дава възможност на бизнес лобитата да влияят върху законодателството в най-ранна фаза. Още за този механизъм прочетете в Expert.bg.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес