Представители на Европейския съюз разглеждат плановете за отлагане на Брекзит до 2020 г., след като Германия и Франция изразиха желанието си да продължат преговорите за излизане на Обединеното кралство от Общността заради политическите вълнения на Великобритания, съобщава вестник The Times, цитиран от "Фокус".
Дипломати и длъжностни лица разработват план за удължаване на срока на процедурата, предвидена в чл. 50 на Лисабонския договор, след като премиерът Тереза Мей не събра необходимата подкрепа в парламента за „бракоразводната“ сделка между Лондон и Брюксел.
Brexit трябваше да стане факт на 29 март или най-късно до края на юни, но сега, според различни източници, служители на ЕС изследват законните пътища за отлагане на излизането на Великобритания до следващата година.
Тази вечер се гласуваше вота на недоверие срещу Тереза Мей, след като британският парламент отхвърли предложението ѝ за сделка с Европейския съюз.
325 депутати подкрепиха кабинета, 306 му гласуваха недоверие, което запази Мей, както и се очакваше. Тъй като Мей остана на работа, до 21 януари т.е. понеделник, трябва да представи ново предложение за развитието на Brexit.
Не е ясно какво може да е то, след като Европейският съюз твърдо отказва каквото и да е предоговаряне на споразумението и единствената индикация за някаква промяна е леко преформатиране на политическата декларация - но не и на условията, особено за границата между Ирландия и Северна Ирландия.
Именно по този въпрос Мей искаше да извоюва твърд срок докога правилата на митническия съюз на ЕС ще останат в сила, след като не е сигурно, че Великобритания и ЕС ще се договорят за търговско споразумение след Brexit.